GRANICE I POGRANICZA

GRANICE I POGRANICZAnr katalogowy: 2975
 • " Granice" i "pogranicza" w badaniach historycznych i antropologicznych

  Red. Paweł Figurski, Maksymilian Sas

  Warszawa: IH UW, 2012

  ss. 143

  Format B5

  Oprawa miękka

  ISBN 978-83-908676-5-6

   

  Pytanie o granice i pogranicza jest wielokrotnie stawiane przy badaniach nad genezą państwa, czy nad innymi doniosłymi zagadnieniami, takimi jak tożsamością narodową, funkcjonowaniem różnych systemów wartości w obrębie jednego terytorium. Wydaje się cenne, by w dyskusję nad kategoriami granicy i pogranicza włączyć również młodych adeptów nauki z Polski.


  Wstęp

   

  Ewa Jurzysta – Granice nakreślone krzemiennym narzędziem – problematyka pogranicza kulturowego w badaniach schyłkowego paleolitu północno-wschodniej Polski.

  Marcin Grodzki – Polityka pogranicza Cesarstwa Bizantyjskiego okresu późnego antyku jako przyczynek do nastania arabskiej dominacji na Bliskim Wschodzie w VII wieku.

  Magdalena Brzozowska – Gerald – święty z pogranicza kultury rycerskiej i monastycznej.

  Szymon Brzeziński – Ciągłość i zmiana w historii granicy polsko-węgierskiej/polsko-siedmiogrodzkiej w XVI–XVII wieku. Wybrane problemy.

  Karol Żojdź – Pogranicze polsko-tatarskie w pierwszej połowie XVII wieku.

  Elżbieta Nowosielska – Granice normalności. Szaleńcy w Rzeczpospolitej w XVII-XVIII wieku.

  Mikołaj Getka-Kenig – Księstwo Warszawskie a granice imperium Napoleona.

  Agnieszka Rokita – Pojęcie i znaczenie Kresów Wschodnich w XIX wieku.

  Paweł Stefanek – Estonia – między wschodem a zachodem. System prawny i inne czynniki determinujące miejsce ziem estońskich na mapie dziewiętnastowiecznej Europy.

  Michał Starczewski – Ucieczka do Ameryki. Przekraczanie granic państwowych przez polskich emigrantów zarobkowych z Królestwa Polskiego i Galicji przed 1914 r.

  Bartłomiej Rusin – Problem tzw. ,,linii Curzona’’ z lipca 1920 roku – fakty, opinie, interpretacje.

  Jakub Józefiak – Określanie narodowości na obszarze pogranicza polsko-niemieckiego w świetle dekretu z dnia 13 września 1946 r. o wyłączeniu ze społeczeństwa polskiego osób narodowości niemieckiej.

  Szymon Pietrzykowski – Dorzecze Szatt al-Arab jako obszar sporny w kształtowaniu się stosunków iracko-irańskich w XX wieku.

  Aleksandra Foryś – Dżinny, wampiry i upiory – elementy demonologii mieszkańców Centar Župy (zachodnia Macedonia) jako przykład pogranicza kultur słowiańskiej i muzułmańskiej.


 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

20,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty