NARODOWE WIDOWISKA KULTUROWE

NARODOWE WIDOWISKA KULTUROWEnr katalogowy: 1660
 • Narodowe widowiska kulturowe. Uroczystości żałobne i rocznicowe

  Magdalena Piotrowska

  Poznań : UAM, 2012

  ss. 275: il.

  Format B5

  Oprawa twarda

  Bibliogr.

  ISBN 978-83-232-2336-8

   

  Spis treści:
  I. Wielkopolski „Szał Rocznicowy” (Edukacja historyczna; Rocznice i bohaterowie; Od „dramatów społecznych" do „widowisk kulturowych"; W kręgu organizatorów i wydawców; „jeszcze w swym życiu nic takiego nie słyszeli"; Rocznicowy scenariusz; Dekoracje, patriotyczna emblematyka; „a co rok wspanialsza uroczystość na cześć piewcy naszego”)
  II. Żywe obrazy (Źródła inspiracji plastycznej; W kręgu popularnych tematów i bohaterów; Instrukcje i poradniki; Znaki sceniczne - próba rekonstrukcji; Alegoria; W kręgu apoteozy; „uniesienie rosło na widok żywych obrazów prześlicznych"; Żywoobrazowy dialog z Mickiewiczem)
  III. Obrazy świetlane (A. Światło „Wyjaśnia oczom bieg godzin i pór roku", czyli wokół obrazów świetlanych; Z kart historii; Katalog Śniegockiego; Plastyczne wzorce; Serie; Prezentacje; Komentarz drukowany do przezroczy; Przestrzeń realistyczna i symboliczna; B. Słów kilka o zestawie przezroczy - Juliusz Słowacki)
  IV. Nabożeństywa funeralne (Rytuał przejścia; Castrum doloris w pierwszej połowie XIX stulecia; Suwerenny czas obrzędowy; W religijnej i świeckiej przestrzeni; „sprężysta ręka organizatorów"; Kolor - światło - dźwięk, czyli budowanie przestrzeni)
  V. Retoryczny krok do parawizualności, czyli jak czytać oracje żałobne (Wygnane z Parnasu; „pozwól, że się do ciebie zwrócę..."; „my w wielu tak podobni do Izraela..."; „dlatego mówi nasz poeta..." ; „od czego mam zacząć, jeśli nie od kajdan..."; „może wpatrując się w twój żywot, przejąć się twymi cnotami zdołamy"; W stronę parawizualności)
  (Zusammenfassung)

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

45,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty