DUCHOWIEŃSTWO ZIEMI WIELUŃSKIEJ

DUCHOWIEŃSTWO ZIEMI WIELUŃSKIEJnr katalogowy: 5648
  • Duchowieństwo ziemi wieluńskiej w drugiej połowie XV i na początku XVI wieku

    Tadeusz Nowak

    Wieluń: WTN, 2017

    ss. 177

    Format B5

    Oprawa miękka

    ISBN 978-83-940074-8-5

     

    SPIS TREŚCI

    Wstęp 

    Rozdział I Oficjałowie wieluńscy i duchowieństwo kolegiaty wieluń- skiej  1. Oficjałowie wieluńscy ................................................................................................... 15

    2. Prałaci i kanonicy kolegiaty wieluńskiej .............................................................. 20

    Dziekani ............................................................................................................................... 23 Kustosze .............................................................................................................................. 24Kanonicy prebendy radoszewickiej ........................................................................ 26 Kanonicy prebendy sienieckiej ................................................................................. 29 Kanonicy prebendy popowickiej .............................................................................. 31 Kanonicy prebendy turowsko-kurowskiej ........................................................... 32

    3. Duchowieństwo niższe kolegiaty wieluńskiej – wikariusze wieczyści, mansjonarze i altaryści ............................................................................................... 37

    Wikariusze wieczyści kolegiaty wieluńskiej ....................................................... 38

    Mansjonarze wieluńscy ................................................................................................ 46 Altaryści kościoła kolegiackiego w Wieluniu ...................................................... 53

    4. Rektorzy szkoły kolegiackiej w Wieluniu ............................................................. 57

    5. Podsumowanie ................................................................................................................ 60 Rozdział II Duchowieństwo parafialne ....................................................................... 63

    1. Plebani i komendarze kościołów parafialnych ziemi wieluńskiej ............. 63

    Biała ...................................................................................................................................... 68 Bolesławiec ........................................................................................................................ 70 6 Spis treści Borowno .............................................................................................................................. 71 Chotów ................................................................................................................................. 72 Cieszęcin .............................................................................................................................. 72 Czarnożyły .......................................................................................................................... 73 Czastary ............................................................................................................................... 74 Danków ................................................................................................................................ 74 Działoszyn .......................................................................................................................... 75 Dzietrzkowice ................................................................................................................... 76 Dzietrzniki .......................................................................................................................... 77 Jaworzno ............................................................................................................................. 78 Kadłub .................................................................................................................................. 79 Kłomnice ............................................................................................................................. 80 Komorniki ........................................................................................................................... 80 Kowale .................................................................................................................................. 81 Kruszyna ............................................................................................................................. 82 Krzyworzeka ..................................................................................................................... 82 Lututów ............................................................................................................................... 82 Łagiewniki .......................................................................................................................... 83 Łaszew ................................................................................................................................. 86 Łubnice ................................................................................................................................ 87 Łyskornia ............................................................................................................................ 87 Mieleszyn ............................................................................................................................ 88 Mierzyce .............................................................................................................................. 88 Mokrsko ............................................................................................................................... 89 Mykanów ............................................................................................................................. 90 Naramice ............................................................................................................................. 90 Opatów ................................................................................................................................. 91 Osjaków ............................................................................................................................... 91 Ożarów ................................................................................................................................. 92 Parzymiechy ...................................................................................................................... 93 Pątnów ................................................................................................................................. 94 Raczyn .................................................................................................................................. 95 Ruda ...................................................................................................................................... 96 Rudlice ................................................................................................................................. 97 Rudniki ................................................................................................................................. 98 Rychłocice ........................................................................................................................... 99 Siemianice .......................................................................................................................... 99 Spis treści 7 Skomlin ............................................................................................................................. 100 Sokolniki ........................................................................................................................... 101 Stare Krzepice ................................................................................................................ 102 Strojec ............................................................................................................................... 102 Szczyty .............................................................................................................................. 103 Trębaczów ....................................................................................................................... 103 Trzcinica ........................................................................................................................... 103 Walichnowy .................................................................................................................... 104 Wąsosz .............................................................................................................................. 105 Wieruszów ...................................................................................................................... 105 Wierzchlas ....................................................................................................................... 106 Wójcin ................................................................................................................................ 107 Wydrzyn ........................................................................................................................... 108 Żytniów ............................................................................................................................. 109 2. Altaryści kościołów parafialnych i kaplic ......................................................... 119 Dąbrowa ........................................................................................................................... 119 Rudlice .............................................................................................................................. 119 Wieruszów ...................................................................................................................... 120 3. Wikariusze kościołów parafialnych ..................................................................... 121 4. Rektorzy szkół i ministrowie kościołów parafialnych ................................. 130 Rozdział III Duchowieństwo zakonne ........................................................................ 147 1. Klasztor zakonu augustianów z kościołem p.w. Bożego Ciała w Wieluniu ................................................................................................................................. 147 2. Klasztory paulińskie ................................................................................................... 151 Klasztor zakonu paulinów z kościołem p.w. św. Mikołaja na przedmieściu Wielunia .......................................................................................................... 151 Klasztor zakonu paulinów z kościołem p.w. Ducha Św. i Nawiedzenia NMP w Wieruszowie ................................................................................................... 154 Aneks ..................................................................................................................................................... 157 Zakończenie ...................................................................................................................................... 165 Wykaz skrótów ............................................................................................................................... 171 Bibliografia ........................................................................................................................................ 173

  • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

39,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty