DWIE BITWY MOZGAWA 13 IX 1195 ZAWICHOST 19 VI 1205

DWIE BITWY MOZGAWA 13 IX 1195 ZAWICHOST 19 VI 1205nr katalogowy: 8190
 • Dwie bitwy. Mozgawa 13 IX 1195 - Zawichost 19 VI 1205

  Agnieszka Teterycz-Puzio

  Zabrze-Tarnowskie Góry: Inforteditions, 2020

  ss. 108

  Format B5

  Oprawa miękka

  ISBN 978-83-659826-81

   

  Obie pretendowały do wielkich i krwawych starć doby rozbicia dzielnicowego, gdzie oprócz rycerskiej polała się też krew książęca. Autorka przedstawia koncepcje obu starć w kontekście ważnych ówczesnych wydarzeń politycznych, gdzie polityka wschodnia państwa polskiego, wchodząca na nowe tory rywalizacji z Węgrami, przeżywała swoiste apogeum w postaci militarnego starcia z Rusią i sukcesu pod Zawichostem.

  Z drugiej strony napięcia wewnątrz dynastyczne kierowały księstwa polskie na drogę rozbicia dzielnicowego, z którego jak się wówczas wydawało nie sposób było wyjść nie naraziwszy się na konflikt z piastowskimi krewniakami. Autorka w ciekawy sposób przedstawiła relacje polsko-ruskie, nie zawsze dobre, nierzadko burzliwe, prawie zawsze okraszone jakimś nietrwałym sojuszem, a które doprowadziły ostatecznie do wspomnianego starcia pod Zawichostem.

  Zaletą pracy jest zwięzła narracja, przeplatana wątkami osobistymi z życia władców polskich jak chociażby ukazanie przyczyn konfliktu Władysława II z braćmi juniorami i roli żony tego pierwszego Agnieszki w zaognianiu sytuacji. Te anegdoty ukazane na tle ogólniejszych, ważniejszych wydarzeń pokazują świetny warsztat naukowy Autorki, która potrafiła przełamać sążniste teksty o polityce Piastów czy o uzbrojeniu z wątkami osobistymi wodzów czy to z pola walki czy nawet małżeńskiej alkowy...

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

28,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

Książka czasowo niedostępna

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty