WOJSKO KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO T.1-2 PIECHOTA

WOJSKO KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO T.1-2 PIECHOTAnr katalogowy: 4234
 •  

  Wojsko Księstwa Warszawskiego t.1-2. Piechota

  tom 1 – s. 296, 94 tablice kolorowe, 1 rozkładówka, 3 tablice czarno-białe 

   

  tom 2 – s. 320, 71 tablic kolorowych , podpisy pod ilustracjami i streszczenia w j. francuskim, angielskim i niemieckim, 

   

  Ryszard Morawski, Adam Paczuski

  Warszawa: Karabela, 2013

  Format A4

  Oprawa twarda

  ISBN 

   

  W ramach serii: Wojsko Księstwa Warszawskiego ukazał się nakładem naszego wydawnictwa długo oczekiwany album dotyczący piechoty, gwardii narodowych i weteranów. Jest to pierwsze tak obszerne opracowanie historii wszystkich pułków piechoty Księstwa Warszawskiego.

    Tak jak dotychczas autorem kolorowych plansz jest malarz Ryszard Morawski, natomiast tekst jest autorstwa Adama Paczuskiego, muzealnika, znawcy ikonografii epoki napoleońskiej. Ogrom materiału spowodował, że praca została wydana w dwóch tomach i zawiera oprócz obszernego tekstu 165 kolorowych plansz, 3 plansze czarno-białe i jedną rozkładówkę, na której pokazana jest w formie schematu organizacja 22 pułków piechoty Księstwa Warszawskiego w latach 1806-1814. Ryszard Morawski na 123 kolorowych tablicach namalował 327 sylwetek oficerów, podoficerów i żołnierzy. Ponadto na 42 tablicach szczegółowych pokazał elementy umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia. Każda z plansz ma opis po polsku, francusku, angielsku i niemiecku. Ryszard Morawski jest też autorem pięknej oprawy graficznej całości (inicjały i przerywniki). 

    Adam Paczuski przedstawia historię piechoty polskiej poczynając od przełomu lat 1806/1807. Dużo miejsca poświęca na prześledzenie kolejnych reorganizacji tej formacji w wojsku Księstwa. W pierwszym tomie autor omawia też dzieje dywizji polskiej w Hiszpanii oraz udział piechoty w zwycięskiej wojnie z Austrią w 1809 r. W drugim tomie znajdziemy obszerne omówienie uczestnictwa piechoty Księstwa Warszawskiego w kampanii 1812 r., w kampanii saksońskiej i francuskiej. Ponadto dowiemy się o formacjach wspomagających piechotę, czyli o gwardiach narodowych i weteranach. Autor zaznajamia nas także z życiem codziennym piechura (pobór, szkolenie, życie w koszarach i na biwaku), organizacji pułku etc. Szczegółowo opisuje umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie oficera, podoficera i żołnierza oraz taktykę walki. 

    Końcowa część tomu II-go zawiera bogatą bibliografię, indeks nazwisk i obszerne streszczenia w j. francuskim, angielskim i niemieckim.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

390,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty