BARONOWIE VON GERSDORFF

BARONOWIE VON GERSDORFFnr katalogowy: 3748
 • Baronowie von Gersdorff. Rodowód i dzieje - od Santoka do Parska

  Grzegorz Nowak

  Kościan: TMZK, 2014

  ss. 574: il.

  Format B5

  Oprawa twarda

  ISBN 978-83-926626-6-2

   

  Książka nie jest ani apologią, ani też krytyką Niemców, ale próbą obiektywnego przedstawienia dziejów wybranej gałęzi niemieckiego rodu, osiadłego na polskiej ziemi od XVII stulecia i wpisanego w historię naszego kraju od bitwy pod Santokiem w roku 963 aż po odkrycie mogił w Katyniu w kwietniu 1943.

  W przekonaniu autora, z zawodu lekarza weterynarii hipiatry, z zamiłowania regionalisty, członka Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej, wielowiekowy żywioł von Gersdorffów wart jest pokazania, nie tyle dla samego poznania, co obalenia niektórych mitów narosłych w naszej świadomości i uczynienia trudnej kwestii stosunków polsko-niemieckich nieco bardziej zrozumiałą.

  W świadomości przeciętnego Polaka relacje z naszymi zachodnimi sąsiadami na przestrzeni ostatniego tysiąclecia utrwaliły się jako pasmo nieustannych zmagań i konfliktów. Współczesny stereotyp nie przybiera już postury „istnego Niemca” z mickiewiczowskiej ballady, ale nadal jawi się jako ekspansywny kontynuator odwiecznej doktryny Drang nach Osten. Wizja ta jest personifikacją podstępnego margrafa Gerona, butnego krzyżaka, bezwzględnego pruskiego obszarnika oraz fanatycznego esesmana.   

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

69,90  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty