CHODACZKOWA LUB ZAŚCIANKOWA

CHODACZKOWA LUB ZAŚCIANKOWAnr katalogowy: 9267
 • Chodaczkowa lub zaściankowa. Obraz drobnej szlachty w Królestwie Polskim

  Władysław Smoleński

  Warszawa: Cztery Strony, 2016

  ss. 130

  Format A5

  Oprawa miękka

  ISBN 978-83-65137-16-6

   

  Jedną z ważnych okoliczności w procesie historycznym kształtującym nasze społeczeństwo było wyodrębnienie się drobnej szlachty. Zależnie od wielkości majątku, sposobu osiedlenia, stylu życia, zwanej: chodaczkową, siermiężną, kapotową, zaściankową, okoliczną, zagonową, cząstkową lub drobną.

  Publikacja stanowi kompendium cennych informacji o życiu drobnej szlachty. Nie brakuje tu rodzajowych scenek barwnie odzwierciedlających koloryt szlacheckich sadyb. Autor, choć krytycznie, ale z sympatią, sięgając do anegdoty przybliża szlachecką mentalność i codzienne życie. W malowniczym obrazie obfitującym w detale wydobyte przez wytrawnego znawcę tematu, jakim był niewątpliwie Władysław Smoleński, czytelnik może także poznać etymologię wielu polskich nazwisk i nazw miejscowości. 
  Książka została zredagowana z uwzględnieniem współczesnego języka polskiego, zaopatrzona w przypisy i indeksy. Zawiera ilustracje.

  Władysław Smoleński (1851–1926) – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel tak zwanej warszawskiej szkoły historycznej. Specjalizował się w historii osiemnastowiecznej Polski i dziejach szlachty mazowieckiej.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

29,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

Książka czasowo niedostępna

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty