WIESZCZBA ASTROLOGICZNA PRZY NARODZENIU JAKUBA SOBIESKIEGO

WIESZCZBA ASTROLOGICZNA PRZY NARODZENIU JAKUBA SOBIESKIEGOnr katalogowy: 4525
 • Wieszczba astrologiczna przy narodzeniu Jakuba Sobieskiego Królewicza

  Oprac. Ewa Śnieżyńska-Stolot

  Kraków: Muzeum Narodowe, 2017

  ss. 118

  Format B5

  Oprawa twarda

  ISBN 978-83-758124-28

   

  Astrologia […] stała się […] ofiarą szczególnego rodzaju nieporozumień […] przez potoczne i błędne posługiwanie się tym określeniem. Nie jest przypadkiem, że […] historyk sztuki, nie zaś historyk astronomii czy historyk literatury, jest dzisiaj w krajowym środowisku naukowym najwybitniejszym znawcą średniowiecznej i wczesnonowożytnej astrologii, taką bowiem pozycję w nauce Profesor Ewa Śnieżyńska-Stolot zasłużenie zajmuje.

  […] tekst prognostyku Jakuba Sobieskiego jest […] ważnym materiałem do refleksji nad oddziaływaniem "wieszczby astrologicznej" […]. Trudno to może dzisiaj pojąć niespecjalistom, ale owej "wieszczbie" ufano kiedyś tak samo […], jak dzisiaj opiniom lekarzy, psychologów i innych jeszcze rzeczoznawców […]. Wartość […] rozprawy polega […] na udostępnieniu […] ważnego historycznie dokumentu (w bardzo dobrym przekładzie p. Anny Kozłowskiej), który oświetla […] intelektualnie środowisko Jana Sobieskiego […] [i] jest ciekawym przyczynkiem do refleksji nad humanizmem jezuickim".

  prof. dr hab. Andrzej Borowski, kierownik Katedry Historii Literatury Staropolskiej w Wydziale Polonistyki UJ (fragmenty recenzji)

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

34,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty