9 PUŁK ARTYLERII LEKKIEJ

9 PUŁK ARTYLERII LEKKIEJnr katalogowy: 2337
 • 9 Pułk artylerii lekkiej (Dęblin-Zajezierze, Biała Podlska, Bereza Kartuska, Siedlce)

  Sławomir Kordaczuk, Wiesław Słupczyński 

  Siedlce : Muzeum Regionalne, 2012

  ss. 224; il., mapy

  Format B5

  Oprawa twarda

  Bibliogr.

  ISBN 978-83-88761-33-1

   

  Autorami publikacji są Sławomir Kordaczuk, zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach oraz Wiesław Słupczyński, kolekcjoner i znawca historii Wojska Polskiego a przede wszystkim dziejów polskiej artylerii i rozwoju technicznego sprzętu tej formacji wojskowej.

  Album prezentuje historię pułku, który stacjonował w kilku garnizonach: w Dęblinie- Zajezierzu, Berezie Kartuskiej, Białej Podlaskiej i do 1939 r. w Siedlcach. Książka składa się w znacznej mierze z materiału ilustracyjnego pochodzącego ze zbiorów prywatnych, publikowanych po raz pierwszy. Zawiera około 400 zdjęć.

  Treścią książki są między innymi najważniejsze symbole pułku (sztandar, buńczuk, odznaka), portrety dowódców, oficerów i korpus podoficerski. Autorzy przedstawiają również naukę w szkole podoficerskiej, ćwiczenia na poligonach, udział pułku i jego żołnierzy w dwóch wojnach oraz poległych i odznaczonych orderami wojennymi. Możemy się zapoznać ze sprzętem charakterystycznym dla tej formacji Wojska Polskiego, umundurowaniem i oporządzeniem żołnierzy. Poza częścią ilustracyjną zamieściliśmy również historię pułku i streszczenie w języku angielskim, co przybliży tematykę publikacji gościom z zagranicy.

  Szczególnie cenny jest rozdział z portretami i biogramami żołnierzy 9 pal, którzy walczyli na froncie 1939 roku i dożyli czasu przygotowywania albumu do druku.
  Książka jest pierwszą publikacją monograficzną wydaną w Siedlcach o jednym z pułków stacjonujących w tym mieście w latach II RP.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

59,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty