NAJMNIEJ JESTEM....

NAJMNIEJ JESTEM....nr katalogowy: 9395
 • „Najmniej jestem …”. Listy Zofii z Vorzimmerów Breustedt z Warszawy i getta warszawskiego do córki Marysi w Szwajcarii 1939-1942

  Oprac. Elżbieta Orman

  Warszawa: IH PAN, 2016

  ss. 320, il. 84 cz.-b

  Format B5

  Oprawa miękka

  ISBN 978-83-76-38-636-2

   

  osy Polaków, Żydów i Niemców w listach z II wojny światowej są zazwyczaj opisywane przy użyciu prostych stereotypów, które nieograniczoną niczym różnorodność poszczególnych przypadków sprowadzają do kilku podstawowych ujęć i ról społecznych. Jak wielkie to uproszczenie, pozwala nam zorientować się lektura tego niezwykłego źródła. Tom "Najmniej jestem, tam gdzie jestem..." składa się z 27 listów i dokumentów, które ilustrują zawikłąny przebieg relacji polsko-żydowsko-niemieckich w ramach jednej rodziny. Czas wojny odmienności te jeszcze wyostrzył ze względu na okoliczności, w jakich przyszło wówczas żyć i umierać poszczególnym jej członkom. Listy Zofii z Vorzimmerów Breudstedt (1896-1942) do kilku nastoletniej córki Marysi (1922-2014) pisane z Warszawy i getta warszawskiego w latach 1939-1942 są [...] przyczynkiem do dziejów zagłady inteligencji polskiej o żydowskich korzeniach - "Polaków z wyboru", rzadko wyróżnianych w kontekście wielkiej tragedii Holokaustu. Listy te odsłaniają na przykładzie życia prywatnego wielonarodowej polsko-żydowsko-niemieckiej rodziny skutki działania mechanizmów totalitarnego systemu, uruchomionego w Niemczech w 1933 roku.

  Z recenzji prof. Tomasza Gąsowskiego

  Listy Zofii z Vorzimmerów Breustedt z Warszawy i getta warszawskiego do córki Marysi w Szwajcarii (1939-1942) wpisują się w antologię ważnych tekstów źródłowych na temat ducha ludzkiego w nieludzkich czasach. "To doprawdy przejmujące teksty".

  Z Listu prof. Henryka Markiewicza do Elżbiety Orman, Czerwiec 2013 roku

   

  DR ELŻBIETA ORMAN - historyk, redaktor Polskiego słownika biograficznego w Instytucie Historii PAN w Krakowie. Po Wspomnieniach wojennych Karoliny Lanckorońskiej (Kraków 2001, Znak) oraz epistolograficznej konwersacji między dwoma historykami: Stefan Kieniewicz - Henryk Wereszycki. Korespondencja z lat 1947-1990 (Kraków 2013, IH PAN i Księgarnia Akademicka; nagroda Klio) edycja Listów Zofii z Vorzimmerów Breustedt z Warszawy i getta warszawskiego do córki Marysi w Szwajcarii (1939-1942) jest kolejnym ważnym opracowaniem naukowym jej autorstwa. Poprzedzający Listy... wstęp przekracza ramy edytorskiego „przewodnika”, stając się wnikliwym i odkrywczym - z poziomu mikrohistorii - studium do dziejów polskiej inteligencji.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

42,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty