ROK 1918 W POLSKIEJ PAMIĘCI KULTUROWEJ

ROK 1918 W POLSKIEJ PAMIĘCI KULTUROWEJnr katalogowy: 157
 • Rok 1918 w polskiej pamięci kulturowej. Spoiwa i pęknięcia

  Red. Karol Hryniewicz, Tomasz Wójcik, Andrzej Zieniewicz

  Warszawa: Elipsa, 2019

  ss. 314

  Format B5

  Oprawa miękka

  ISBN 978-83-801725-62

   

  Rok 1918 i poprzedzające go doświadczenie Wielkiej Wojny w polskiej pamięci kulturowej to temat badawczy, który - z jednej strony - ma bogatą literaturę przedmiotu, z drugiej zasługuje na dalsze, liczne analizy i rozpoznania. Zważywszy na obszerny, niezbadany do końca materiał literacki i dokumentacyjny, dotyczący tej problematyki, wiele jest jeszcze zjawisk zasługujących na przypomnienie i twórcze rozpoznania. Publikacja próbuje w pewnym stopniu wypełnić istniejące luki badawcze, stając się kolejną ważną pozycją w bibliografii o niepodległościowych narracjach.

  Wypowiadają się tu wprawdzie najwybitniejsi dzisiaj znawcy literatury dwudziestowiecznej, reprezentujący odmienne na nią poglądy, ale - co ważniejsze - podejmują oni dotąd niezauważone, albo obecne peryferyjnie tematy. Autorzy chcą zmierzyć się z czymś niebywale istotnym dla polskiej pamięci kulturowej, to znaczy z tym, co rozbija dawną substancję i próbuje stworzyć nową, mając także świadomość, że radość z nowego zawsze niesie smutek zagłady starego porządku świata.

  Z tomu wyziera rok 1918 i jego okolice będące "zbiorem - zauważa Hanna Gosk - sprzecznych historii", zderzanych ze sobą i piętrujących się wersji patriotycznych i odkłamujących, żołnierskich i społecznikowskich wizji czynu wojennego i początków państwa, relacji o głęboko szarpiącej ład mito-społeczny przemianie obyczajów, rozsypywania się ziemiańsko-chłopskich etosów na rzecz wielkomiejskości - splotów demoralizacji i emancypacji.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

34,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: od 24h do 14 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty