SŁUGA BOŻY BISKUP ADOLF PIOTR SZELĄŻEK

SŁUGA BOŻY BISKUP ADOLF PIOTR SZELĄŻEKnr katalogowy: 3615
 • Sługa Boży Biskup Adolf Piotr Szelążek. Życie, działalność i duchowość

  Red. Leszek Zygner, Rafał Dmowski

  Ciachanów: PWSZ, 2017

  ss. 224

  Format B5

  Oprawa twarda

  ISBN 978-83-945189-6-7

   

  Biskup Adolf Piotr Szelążek urodził się 30 lipca 1865 r. w Stoczku Łukowskim. Nauki pobierał w Męskim Gimnazjum Klasycznym w Siedlcach. Odznaczał się wielką gorliwością, za swoje wyniki w nauce często otrzymywał nagrody. W czasie młodzieńczych lat wzrastała w nim głęboka religijność.

  W 1883 wstąpił do seminarium duchownego w Płocku. Tam również uzyskiwał wzorowe wyniki naukowe. Po pięciu latach pobytu w seminarium przyjął święcenia kapłańskie. W 1889 został skierowany na studia do Akademii Duchownej w Petersburgu gdzie uzyskał tytuł magistra świętej teologii. Po tym powrócił do Płocka. Pracował tam w seminarium duchownym. Brał udział w pracach związanych z konkordatem pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską jako reprezentant episkopatu. W 1918 papież Benedykt XV mianował go biskupem. Konkordat zreorganizował ówczesny Kościół w Polsce. W ten sposób odrodziła się diecezja łucka na Wołyniu, której ordynariuszem został w 1925 r. bp Szelążek. 

  Był wielkim czcicielem św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Ogłosił ją patronką diecezji łuckiej. W 1936 r. założył Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

60,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty