TREBLINKA HISTORIA I PAMIĘĆ

TREBLINKA HISTORIA I PAMIĘĆnr katalogowy: 2368
 • Treblinka historia i pamięć

  Red. Edward Kopówka

  Siedlce: Muzeum Regionalne, 2015

  ss. 247

  Format B5

  Oprawa twarda

  ISBN 978-83-88761-51-5

   

  ublikacja składa się z dwóch części i aneksu. W części pierwszej zamieszczono cykl referatów, zaprezentowanych podczas II Konferencji Naukowej w MWiM w Treblince. Należą do nich:Refleksje na kanwie pytania: Po co współczesny człowiek ma przyjeżdżać do takich miejsc jak Treblinka? (Wiesław Wysok),Upamiętnienie Treblinki (Artur Zawadka), Holocaust Romów w niemieckich, nazistowskich obozach w Treblince (w dokumentach Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie) (Krzysztof Bukowski), Badania archeologiczne w Obozie Zagłady i Karnym Obozie Pracy w Treblince (Caroline Sturdy-Colls), „Treblinka, to brzmi ładnie”. Nad opowiadaniem Arno Surmińskiego (Artur Ziontek), Analiza ankiety dotyczącej stanu wiedzy o Holocauście i obozach w Treblince wśród okolicznej młodzieży (Michał Kołodziejek).

  Część druga poświęcona jest upamiętnieniu ofiar Treblinki. Zamieszczono tu przemówienie Romana Chojnackiego z okazji uroczystości upamiętniających mordów Romów i Sinti (Uroczystość upamiętniająca Romów i Sinti pomordowanych w Treblince), materiały edukacyjne o polsko-izraelskich spotkaniach młodzieży w Treblince, autorstwa Andrzeja Rybus-Tołłoczko („Jesteśmy Razem” – projekt edukacyjny), a także materiały informacyjne na temat programu resocjalizacji skazanych, autorstwa Mirosława Zin („Naprawa” – program dla skazanych z Zakładu Karnego w Siedlcach). Część ta zawiera ponadto takie artykuły, jak: Inwentaryzacja śladów działań wojennych z okresu II wojny światowej oraz pomiary geodezyjne na obszarze obozów Treblinka I i II (Sebastian Różycki, Sylwia Marczak, Marek Michalski i Edward Kopówka), Wolontariusze Znaku Pokuty w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince (Edward Kopówka), „Pan Bóg ma żydowską głowę”. O życiu Stelli Zylbersztajn (Marek Jerzman).  

   

  Ostatnią część tworzą aneksy, zawierające informacje na temat uroczystości upamiętniających wydarzenia z okresu II wojny światowej oraz materiały edukacyjne o Polskim Stowarzyszeniu im. Janusza Korczaka (70. rocznica wybuchu powstania w Obozie Zagłady w Treblince; Przemówienie Romana ChojnackiegoPrezesa Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku wygłoszone 30.07.2014 roku w Treblince podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika upamiętniającego Romów i Sinti pomordowanych w niemieckim nazistowskim Obozie Pracy i Obozie Zagłady w Treblince oraz Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka). Na końcu aneksu zamieszczono krótką modlitwę biskupa diecezji drohiczyńskiej Tadeusza Pikusa w intencji ofiar Romów i Sinti (Błogosławieństwo pomnika ku czci pomordowanych Romów i Sinti w Treblince).

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

35,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty