WIĘŹNIOWIE POLITYCZNI W POLSCE 1945-1956

WIĘŹNIOWIE POLITYCZNI W POLSCE 1945-1956nr katalogowy: 8592
 • Więźniowie polityczni w Polsce 1945-1956

  Wiesław Chrzanowski

  Dębogóra: Dębogóra, 2015

  ss. 112

  Format B5

  Oprawa miękka

  ISBN 978-83-64964-97-8

   

  Książka „Więźniowie polityczni w Polsce 1945–1956”, którą przypominamy po ponad 30 latach, została wydana pierwszy raz w tak zwanym drugim obiegu, w serii „Zeszyty Historyczne Ruchu Młodej Polski". Zredagowali ją na podstawie relacji Wiesława Chrzanowskiego uczestnicy RMP Antoni Wręga i Arkadiusz Rybicki.

  Dla Wiesława Chrzanowskiego ta książka miała szczególne znaczenie. Sam prawie sześć lat spędził w ubeckich aresztach i więzieniach, najdłużej we Wronkach i w Rawiczu. Nic więc dziwnego, że była ona przede wszystkim oddaniem prawdy i sprawiedliwości tym, którzy byli skazani na śmierć, więzienie i ostatecznie na zapomnienie. Było wśród nich wielu przyjaciół Autora z czasów działalności niepodległościowej, z konspiracji i tych, których spotkał już w aresztach czy więzieniach. Po latach Wiesław Chrzanowski oddał im szczególny hołd, gdy jako Marszałek otwierał posiedzenie pierwszego Sejmu Wolnej Polski.

  "Profesor Wiesław Chrzanowski, narodowiec i chrześcijański demokrata, to jedna z ważniejszych postaci polskiego życia politycznego i intelektualnego ostatniego stulecia. (…)

  Praca Chrzanowskiego powstała w warunkach PRL, a zatem bez dostępu autora do materiałów aparatu bezpieczeństwa, czy akt więziennictwa z lat 1945–1956. Jest oparta na wspomnieniach osobistych, relacjach krążących po więziennych celach, często nieweryfikowalnych. Dlatego ma moc wspomnień osobistych, a nie – przede wszystkim – opracowania naukowego. Czytelnik może znaleźć sądy indywidualne, z którymi nie trzeba się koniecznie zgadzać

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

24,90  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty