NAWRÓCENIE I CHRZEST MIESZKA I

NAWRÓCENIE I CHRZEST MIESZKA Inr katalogowy: 8888
 • Nawrócenie i chrzest Mieszka I

  Philip Earl Steele

  Kraków: Avalon, 2016

  ss. 152

  Format A5

  Oprawa miękka

  ISBN 978-83-7790-666-7

   

  Niniejszy tomik stanowi rozszerzoną wersję przełomowej książki wydanej w 2005 r. Nawrócenie i chrzest Mieszka I. „Przełomowej” ponieważ zaprezentowała nowe naukowe spojrzenie na decyzję Mieszka I, by wprowadzić chrześcijaństwo do Polski. Nowa interpretacja tego doniosłego wydarzenia, wyłożona przez Philipa E. Steele`a, zyskała akceptację polskich mediewistów.
  Autor poddał wnikliwej analizie źródła zarowno pisemne jak i archeologiczne, a w swej narracji ujmuje Czytelnika gruntowną znajomością literatury przedmiotu ostatniego stulecia.
  Książkę rozpoczyna komparatystyczny przegląd innych, równie przełomowych nawróceń z pierwszego milenium, co w jaśniejszym świetle stawia kontekst przyjęcia chrześcijaństwa przez władcę Polan. Możemy zatem prześledzić uwarunkowania w jakich doszło do nawróceń Konstantyna Wielkiego, Chlodwiga i Stefana Wielkiego.
  Dalej Autor omawia okoliczności i naturę nawrócenia Mieszka I na chrześcijaństwo oraz szuka odpowiedzi na pytanie, gdzie książę został ochrzczony?
  Napisane żywym, porywającym stylem, Nawrócenie i chrzest Mieszka I przedstawia temat w oryginalnym ujęciu, przedtem nieznanym w polskiej historiografii. Ponadto perspektywa Steele’a przypisuje wejściu Polski na dziejową, europejską scenę dużo bogatsze znaczenie, niż zwykło się o nim sądzić.
  Publikację zamyka niezwykle pomocny aneks, zawierający wyczerpujące biogramy przeszło 60 postaci historycznych, które występują na jej kartach.

  Spis treści:
  Przedmowa do pierwszego wydania, 2005
  Przedmowa do drugiego wydania, 2016
  Od Konstantyna Wielkiego do Mieszka I, czyli o upadku paradygmatu Burckhardtowskiego
  Nawrócenie i chrzest Mieszka I
  Posłowie
  Aneks - biogramy postaci historycznych występujących w książce

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

29,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty