DOMINIQUE JEAN LARREY

DOMINIQUE JEAN LARREYnr katalogowy: 10297
 • Dominique Jean Larrey 1766-1842 Chirurg Wielkiej Armii

  Maria J. Turos

  Oświęcim: Napoleon V, 2017

  ss. 295

  Format B5

  Oprawa twarda

  ISBN 978-83-65855-72-5

   

  Dominique Jean Larrey nie miał szczęścia u polskich historyków i w języku polskim informacji o tej postaci jest bardzo niewiele, choć w Polsce był dwukrotnie i coś niecoś na jej temat można znaleźć w jego „Mémoires”. A postać to ciekawa. Chirurg, który z armią napoleońską przebył wszystkie kampanie – był w Egipcie, pod niebem Hiszpanii i w śniegach Rosji. Tej wierności dosłownie „o mały włos” nie przypłacił życiem pod Waterloo. Już stał przed plutonem egzekucyjnym…
  Zostawił po sobie bogatą spuściznę naukową, zainicjował i wprowadził w życie model szybkiego ambulansu – stąd współcześnie wiele szkół ratownictwa powołuje się na niego jako swojego „ojca założyciela”. Przeprowadził także pierwszą udokumentowaną ekspertyzę sądowo-lekarską… Postać ze wszech miar fascynująca.

  Maria J. Turos – doktor nauk medycznych, etyk i teolog, pracownik naukowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pasjonat historii medycyny wojskowej, szczególnie przełomu XVIII i XIX wieku, kolekcjoner. Zajmuje się rekonstrukcją historyczną w jej wymiarze naukowym.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

59,99  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty