TWIERDZE Z PAPIERU

TWIERDZE Z PAPIERUnr katalogowy: 7911
 • Twierdze z papieru. Fortyfikacje pruskie w latach 1786-1807

  Grzegorz Podruczny

  Warszawa: Tetragon, 2020

  ss. 324

  Format B5

  Oprawa twarda

  ISBN 978-83-666870-28  Twierdze z papieru. Grzegorz Podruczny – wybitny znawca pruskich fortyfikacji, autor (lub współautor) czterech monografii i kilkudziesięciu artykułów naukowych, , napisał historię twierdz z papieru. Twierdz, zaplanowanych w nowej strategii Prus, jednak w przeważającej większości nie zrealizowanych.

  Na przełomie XVIII i XIX w. Prusy rozrosły się terytorialnie, zagarniając wielkie obszary Rzeczypospolitej.  Zgodnie z ówczesną strategią terytorium państwa musiało być bronione zarówno silną armią polową, jak i twierdzami. Twierdzami, będącymi bazami logistycznymi i wielkimi obozami dla wojska. Zgodnie z tym zamierzeniem,  Prusacy chcieli pokryć systemem twierdz całe terytorium państwa.  Za myślą, niejednokrotnie oryginalną, nie poszedł jednak czyn, twierdz nie zbudowano – w większości pozostały one na papierze.

  Pomysł na tę książkę pojawił się w trakcie pisania poprzedniej, omawiającej rozwój fortyfikacji za rządów Fryderyka Wielkiego, wydanej w 2013 r.  W trakcie wstępnych kwerend autor znalazł projekty z przełomu XVIII i XIX wieku, dotyczące twierdz pruskich, które nigdy nie zostały wzniesione.

  Pomysły te pozostały na papierze a zmiany geopolityczne po wojnach napoleońskimi, spowodowały, że wcześniejsze projekty, takie jak twierdzy w Warszawie, Szczytnie czy też Modlinie, nie miały szansy realizacji. Nie oznacza to jednak, że te niezrealizowane projekty były błędne i nie miały wpływu na rozwój architektury obronnej. Wręcz przeciwnie, wiele z nich zawierało sensowne pomysły, które później, czasem w nieco zmienionej formie, zrealizowano. Świetnym przykładem jest…twierdza Modlin. Prusacy uznali to miejsce za dobrą lokalizację jednej z nowych warowni. Zalety tego miejsca dostrzegli Francuzi, którzy zaczęli budowę tej warowni, a potem Rosjanie, którzy ją ukończyli.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

84,90  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: od 24h do 14 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty