CERKIEWNA WŁASNOŚĆ ZIEMSKA

CERKIEWNA WŁASNOŚĆ ZIEMSKAnr katalogowy: 1456
 • Cerkiewna własność ziemska na Białostocczyżnie  w XV-XX wieku. Zbiór materiałów.

  Diecezja warszawsko-bielska i białostocko-gdańska

  Grzegorz Sosna, Antonina Troc-Sosna

  Białystok: Orthdruk, 2004

  ss. 744: il., mapy

  Format B5

  Oprawa miękka

  ISBN 83-89396-05-X

   

  Ks. Grzegorz Sosna, niestrudzony bibliograf i historyk, tym razem wraz ze swoją Małżonką przygotował pracę niezwykle ważną i potrzebną w polskich warunkach, praca dotyczy bowiem spraw własnościowych Kościoła prawosławnego na terenie Białostocczyzny.
  Pogmatwane dzieje tych terenów odbiły się w równie pogmatwany sposób na problemach własnościowych. Szczególnie zamieszanie spowodowały konfiskaty dóbr cerkiewnych po I i II wojnach światowych. Bezceremonialność władz w tych okresach przyczyniła się w dużym stopniu do utraty przez większość parafii nie tylko majątków, ale także dokumentów o ich posiadaniu.
  Dzięki pracy ks. Sosny została wypełniona kolejna luka w naszych wiadomościach o tych ważnych dla prawidłowego funkcjonowania każdej instytucji - w tym także Kościoła - sprawach. Ogromne i wyczerpujące opracowanie powinno znaleźć się w każdej bibliotece diecezjalnej, parafialnej, a także w bibliotekach odpowiednich urzędów państwowych.
  Poza tym praca ta pozwala prześledzić poprzez pryzmat stosunków majątkowych dzieje poszczególnych parafii prawosławnych. Jest to więc praca pionierska, która na stałe wpisze się w naszą wiedzę o Prawosławiu na terenach Białostocczyzny. Wysiłek podjęty przez ks. Sosna zasługuje na największą wdzięczność i szacunek.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

79,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: w ciągłej sprzedaży

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty