SOWIETYZACJA JĘZYKA NIEMCÓW ROSYJSKICH...T.1 CZ.1

SOWIETYZACJA JĘZYKA NIEMCÓW ROSYJSKICH...T.1 CZ.1nr katalogowy: 663
 • Sowietyzacja języka Niemców rosyjskich w latach 20. i 30. XX wieku Tom 1, cz. 1

  Tom I
  Losy Niemców rosyjskich i stan ich języka (od 1941 roku)

  Część 1
  Zbiorowość niemiecka na ziemi rosyjskiej (od zarania do początków XX wieku)

  Jolanta Mędelska, Marek Cieszkowski,, Maria Jankowiak-Rutkowska

  Bydgoszcz: UKW, 2017

  ss. 258

  Format B5

  Oprawa miękka

  ISBN  978-83-8018-164-9

   

  Zamierzaliśmy zbadać i opisać język mniejszości niemieckiej zamieszkującej Związek Radziecki w okresie międzywojennym, czyli w pierwszych dziesięcioleciach po rewolucji październikowej, w tym bowiem czasie w języku tzw. Niemców rosyjskich rozpoczęły się przemiany, które wytyczyły kierunki ewolucji języka Niemców rosyjskich w okresie władzy radzieckiej i trwały aż do upadku ZSRR. Początkowo przeobrażenia były gwałtowne, zachodziły przede wszystkim w leksyce. Modyfikacja niemczyzny w nowych warunkach polityczno-społecznych doprowadziła do powstania jej swoistej odmiany terytorialno-chronologicznej: radzieckiego (sowieckiego) języka niemieckiego. Wariant ten poprzedził niemczyznę NRD, która jednak nie była ani jego kontynuatorką, ani odgałęzieniem.

  Przypominała go pod wieloma względami, czerpała z niego specyficzną, już gotową niemiecką leksykę nazywającą niektóre radzieckie realia, ale rozwijała się własnym torem. Nasz projekt badawczy zrodził się pod wpływem wcześniejszych (też pionierskich) studiów nad językiem Polaków zamieszkujących w okresie międzywojennym Związek Radziecki, czyli nad wczesną polszczyzną radziecką. Przeglądając teksty niemieckie powstałe w ZSRR w latach 20. i 30., dostrzegliśmy w nich zbieżności z tekstami polskimi pochodzącymi z tego samego obszaru i z tego samego okresu. Wysunęliśmy tezę o powstaniu radzieckich odmian języków narodowych.

  Język Niemców rosyjskich w początkach jego sowietyzacji, tj. w latach 20. i 30., nie był wcześniej przedmiotem badań. Studia nad radzieckim wariantem języka niemieckiego poprzedziliśmy badaniem losów Niemców rosyjskich. Dzieje bowiem tego specyficznego etnosu splotły się nierozerwalnie z historią jego języka, wycisnęły na nim piętno.

  od autorów

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

29,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty