ADVERSUS NATIONES KSIĘGI I-II

ADVERSUS NATIONES KSIĘGI I-IInr katalogowy: 2745
 • Adversus Nationes Księgi I-II

  Arnobiusz z Sicca

  Oprac. Krzysztof Homa

  Kraków: Ignatianum, 2019

  ss. 221

  Format A5

  Oprawa miękka

  ISBN 978-83-7614-428-3

   

   

  Autor podjął się trudnego zadania przełożenia niełatwej prozy retora i oratora z Sicca Veneria. Dezyderatem polskiej kultury jest udostępnienie w języku polskim całego dzieła Adversus nationes Arnobiusza, bowiem oryginalność afrykańskiego apologety polega nie tylko na tym, że stworzył dzieło teologiczne lub filozoficzne, ale że swoją apologię oparł na światopoglądzie panującym w Imperium Romanum oraz na założeniach filozofii klasycznej. Księgi Adversus nationessą próbą stworzenia pomostu pomiędzy światem idei pogańskich i chrześcijańskich. Dwie pierwsze księgi Adversus nationes wyraźnie ten proces uwydatniają i relacjonują.

  Zaprezentowany przekład pierwszej i drugiej księgi Adversus Nationes wzbogaca naszą wiedzę o sposobach kształtowania się wczesnej filozofii pogańskiej i teologii chrześcijańskiej, dokonującego się pod wpływem klasycznej filozofii pogańskiej, stanowiącej dla chrześcijańskich intelektualistów nie tylko skarbnicę pojęć i terminów, ale też źródło wielu ujęć koncepcyjnych.

  Dr hab. Anna Kucz, prof. UŚ

   

  Po wydaniu monografii poświęconej Arnobiuszowi (Arnobiusz. Afrykański orator, Kraków 2017), tym razem Autor przygotował polski przekład dwóch pierwszych ksiąg Adversus nationes tego afrykańskiego retora i apologety. Publikacja ta poszerza naszą wiedzę o Arnobiuszu i polemikach chrześcijańsko-pogańskich, jakie miały miejsce w Afryce Północnej w III wieku po Chrystusie.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

55,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: od 24h do 14 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty