APOSTAZJA W ADVERSUS HAERESES IRENEUSZA Z LYONU

APOSTAZJA W ADVERSUS HAERESES IRENEUSZA Z LYONUnr katalogowy: 8905
 • Apostazja w Adversus haereses Ireneusza z Lyonu

  Tomasz Dekert

  Kraków: Nomos, 2016

  ss. 242

  Format A5

  Oprawa miękka

  ISBN 978-83-768837-3-1

   

  Zagadnienie apostazji u Ireneusza z Lyonu zwróciło moją uwagę kiedy podczas lektury Adversus haereses znalazłem tam zdanie: „Chrystus odkupił nas od apostazji swoją krwią” (Christus redemit nos de apostasia sanguine suo) (AH III,5,3). Wydało mi się ono mocno nieoczywiste i zagadkowe (nie spotkałem się z podobnym wyrażeniem u żadnego innego z autorów wczesnochrześcijańskich), dlatego zacząłem szukać innych fragmentów, w których Ireneusz mówiłby coś na temat apostazji. Rezultatem tych poszukiwań oraz próby interpretacji ich wyników jest niniejsza rozprawa.

  W toku badań wyłoniły mi się trzy podstawowe problemy, które przełożyły się na trzy główne cele badawcze:

   

  1). Pytanie o znaczenie pojęcia odstępstwa w myśli Ireneusza. Jest bowiem jasne, że odczytywanie terminologii apostazji w Adversus haereses przez pryzmat tego znaczenia, które ustaliło się w czasie kontrowersji wokół kwestii lapsi jest zwyczajnie nieadekwatne. Istnieje zatem potrzeba ustalenia sposobu, w jaki Ireneusz rozumiał „apostazję”, „apostatę” itp.

  2). Rekonstrukcja poglądów Ireneusza odnośnie apostazji. Wymagała ona analizy wyobrażeń i tematów, które w jego wywodzie łączą się z pojęciem apostazji (odstępowania, bycia odstępcą itp.), ja również postawienia pytania o relacje pomiędzy nimi.

  3). Pytanie o miejsce apostazji w Adversus haereses jako traktacie polemicznym.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

37,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty