DZIEJE TEKSTU AJSCHYLOSA, SOFOKLESA I EURYPIDESA MIĘDZY ATENAMI I ALEKSANDRIĄ

DZIEJE TEKSTU AJSCHYLOSA, SOFOKLESA I EURYPIDESA MIĘDZY ATENAMI I ALEKSANDRIĄnr katalogowy: 5056
 • Dzieje tekstu Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa między Atenami i Aleksandrią.

  Katarzyna Pietruczuk

  Warszawa, Sub Lupa, 2014

  ss. 322

  Format B5

  Oprawa twarda

  ISBN 978-83-64003-10-3

   

  Tekst zachowanych do naszych czasów tragedii ateńskich wywodzi się z wydania sporządzonego na przełomie III i II wieku p.n.e. dla słynnej Biblioteki Aleksandryjskiej przez Arystofanesa z Bizancjum.

  Celem Arystofanesa było odtworzenie autorskiej wersji dramatów i ujednolicenie wersji będących w obiegu czytelniczym wobec zepsuć, jakim tekst ulegał w toku transmisji.

  Wydanie Arystofanesa nie było pierwszym przedsięwzięciem zmierzającym do przechowania i opracowania dorobku trzech wielkich ateńskich tragediopisarzy. Aleksandryjskie prace nad korpusem tragedii, z których wyrósł projekt Arystofanesa, stanowiły kontynuację badań nad tragedią podjętych w Atenach w drugiej połowie IV wieku p.n.e.

  W tej książce została podjęta próba odtworzenia losów spuścizny Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa w pierwszych dwóch wiekach od powstania dzieł. Autorka stawia tezę, że najwcześniejsze badania nad tragedią przyczyniły się do uformowania się filologii jako dyscypliny naukowej w nie mniejszym stopniu niż badania nad tekstem poematów Homera.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

41,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty