DZIEŁA POETYCKIE T.2 KALLIMACH

DZIEŁA POETYCKIE T.2 KALLIMACHnr katalogowy: 8256
 • Dzieła poetyckie t.2

  Kallimach

  Oprac. Agnieszka Kotlińska-Toma, Emilia Żybert-Pruchnicka

  Wrocław: ISKŚiO UWr, 2018

  ss. 610

  Format A5

  Oprawa twarda

  ISBN 978-83-946287-2-7

   

  Pewnego razu, w nieznanych nam okolicznościach, Kallimach z Kyreny (ok. 320–310 ‒ 240 p.n.e.) wpadł na pomysł napisania dla samego siebie nagrobnego „kupleciku”. Panowała wówczas literacka moda na tworzenie pochwalnych lub ironicznych epitafiów dla wybitnych postaci: albo od dawna już nieżyjących, albo ‒ jak w przypadku Kallimacha ‒ mających się całkiem dobrze. W lapidarnym epigramie (35) tak o sobie napisał:

  Obok grobowca idziesz potomka Battosa. Pięknie potrafił śpiewać, śmiać się w czas przy winie.

  To charakterystyka człowieka, którego każdy z nas chciałby mieć za przyja­ciela lub choćby towarzysza w chwilach radosnych bądź smutnych. Taką szansę daje Czytelnikowi niniejszego tomu obcowanie z nieśmiertelną poezją Aleksandryjczyka, tworzoną po to, by zadziwiać, pobudzać do intelektualnego wysiłku, wzruszać, szokować, ale i odprężać, delektować, zachwycać.

  Urodzony w północnoafrykańskiej greckiej Kyrenie większość życia spędził Kallimach w Aleksandrii, na dworze trzech Ptolemeuszów: Sotera, Filadelfosa i Euergetesa, a choć uznany został przez potomnych za najwybitniejszego poetę epoki hellenistycznej, był także twórcą naukowej filologii i bibliologii, literaturoznawcą i językoznawcą, badaczem ogromnie zainteresowanym historią (tą prawdziwą i tą mityczną) oraz geografią, autorem ponad 800 ksiąg.

  Kallimach położył podwaliny pod nową poetykę, a jego „zgrabna muza” dzięki zachwytom łacińskich kolegów po piórze podbiła Rzym, później zaś renesansową Europę. Oprócz eposu, którego unikał, z powodzeniem uprawiał niemal wszystkie gatunki literackie i tworzył wiersze we wszystkich metrach, a każde jego dzieło zadziwiało formalną doskonałością. Niekonwencjonal­ny i awangardowy, w swojej epoce uchodził za wielkiego indywidualistę, natomiast dla przyszłych pokoleń stał się niedoścignionym wzorem Poety. 

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

43,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: od 24h do 14 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty