RYTY KATACHUMENATU W OKRESIE PÓŹNEGO ANTYKU

RYTY KATACHUMENATU W OKRESIE PÓŹNEGO ANTYKUnr katalogowy: 1433
 • Ryty katechumenatu w okresie późnego antyku

  W poszukiwaniu analogii i modeli w świecie żydowskim i grecko-rzymskim

  Anna Grzywa

  Kraków: Akadamia Ignatianum, 2019

  ss. 214

  Format B5

  Oprawa miękka

  ISBN 978-83-7614-448-1

   

  pracowanie Anny Grzywy Ryty katechumenatu w okresie późnego antyku. W poszukiwaniu analogii i modeli w świecie żydowskim i grecko-rzymskim uznaję za cenne dokonanie badawcze z zakresu kulturoznawstwa i historii religii. Ze względu na zaprezentowane opisy badawcze i wynikające z nich wnioski, książka ta może być pomocna dla patrologów, historyków starożytności chrześcijańskiej czy katechetów.

  prof. dr hab. Dariusz Kasprzak OFMCap

  Książka została napisana w taki sposób, że jest przystępna dla szerokiego grona osób posiadających wykształcenie humanistyczne, a jednocześnie wnosi do obiegu naukowego kilka interesujących wniosków dotyczących analogii, podobieństw i oryginalności obrzędów składających się na katechumenat w starożytnym Kościele oraz rytuałów, obrzędów i zwyczajów obecnych w otaczającym go świecie.

  Dużym walorem pracy jest świadome unikanie uogólniania i rozciągania informacji zawartych w pojedynczych świadectwach na cały obszar starożytnego Kościoła. Szczególnie ciekawe jest pokazanie ewolucji katechumenatu oraz próba jej wyjaśnienia: od pouczenia, któremu towarzyszyły ryty, do cyklu obrzędów, którym nierzadko towarzyszyły pouczenia z reguły ograniczające się do wyjaśnienia ich znaczenia.

  ks. prof. dr hab. Jan Słomka

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

52,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: od 24h do 14 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty