ZRYTUALIZOWANA POLITYKA

ZRYTUALIZOWANA POLITYKAnr katalogowy: 3190
 • Zrytualizowana polityka. Znaki, gesty i władza w starożytnym Rzymie

  Egon Flaig

  Poznań: Wyd. Poznańskie, 2013

  ss. 276

  Format B5

  Oprawa miękka

  ISBN 978-83-7177-936-7

   

   

   

  Książka ta dotyczy kwestii politycznych, rozpatrywanych z punktu widzenia rytualności; koncentruje się na semiotycznych i społecznych komponentach rytualnego zachowania i procesach powstawania rytuału. Jej celem nie jest przedstawienie...
  ... zbioru wszystkich rzymskich rytuałów. Książce tej przyświeca inny cel. Jest ona w dużo większym stopniu poświęcona rozważaniom teoretycznym niż inne opracowania z tej dziedziny nauki. 

  Zaproponowany tutaj praktyczno-badawczy sposób postępowania jest ‘centralny’ – sytuuje zagadnienia wokół reguł politycznej komunikacji. Tym samym sięga do założenia Claude’a Nicole i jego sformułowania gramatyki polityki rzymskiej. Pojęcie ‘gramatyka’ zawiera w sobie nienaruszalny system reguł; odnosi się do modelu lingwistycznego, wreszcie do semiologii. Polityczna semiotyka nadaje się wyśmienicie do usytuowania politycznych procesów w obrębie semantyki kulturowej. Clifford Geertz twierdził, iż „formy społeczeństwa stanowią istotę kultury”, książka Egona Flaiga  jest historiograficzną próbą odniesienia się do tego stwierdzenia; piętnaście lat jego badań stanowi dług zaciągnięty w socjologicznej szkole Pierre’a Bourdieu, jest przejęciem wypracowanego przez niego sposobu postrzegania rzeczywistości i jej konceptualizacji.

   

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

39,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty