ŻYCIE MONASTYCZNE NA PUSTYNI JUDZKIEJ W OKRESIE BIZANTYŃSKIM

ŻYCIE MONASTYCZNE NA PUSTYNI JUDZKIEJ W OKRESIE BIZANTYŃSKIMnr katalogowy: 655
 • Życie monastyczne na pustyni judzkiej w okresie bizantyńskim

  Yizhar Hirschfeld

  Kraków : Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów, 2010

  ss. 500: il., mapy

  Format A5

  Oprawa miękka

  Bibliogr., indeks

  ISBN 978-83-7354-350-8

  Monografia Życie monastyczne na Pustyni Judzkiej w okresie bizantyńskim, autorstwa Yizhara Hirschfelda (1950-2006), wybitnego izraelskiego archeologa (kierownik wykopalisk m. in. w Ramat Hanadiv, Ein Gedi, Tiberias, Khirbet ed-Deir), profesora archeologii grecko-rzymskiej i bizantyjskiej na Hebrew University of Jerusalem przedstawia polskiemu czytelnikowi rozwój chrześcijańskiego monastycyzmu na terenie Pustyni Judzkiej w okresie bizantyjskim (IV-VII wiek). Archeologiczne ujęcie pracy Y. Hirschfelda stanowi uzupełnienie klasycznego już dzieła historyka angielskiego Dervasa Jamesa Chitty’ego, A pustynia stała się miastem… Wprowadzenie do dziejów monastycyzmu w Egipcie i Palestynie pod panowaniem chrześcijańskim,
  ŹrMon 45, wyd. Tyniec, Kraków 2008.

  Po rzetelnym wprowadzeniu czytelnika w stan badań nad monastycyzmem chrześcijańskim na Pustyni Judzkiej (wiadomości wstępne, studia nad źródłami, warunki topograficzne, tło historyczne), autor zaznajamia czytelnika z problematyką rodzajów klasztorów na Pustyni Judzkiej, ukazuje wielce praktyczną kwestię: jak budowano klasztory na pustyni, następnie opisuje codzienne życie mnichów i narodziny wspólnoty monastycznej, dotyka zagadnień mniszych finansów oraz zagadnienie architektury sakralnej i świeckich elementów w budownictwie klasztornym. Przedstawia też postaci pustelników judzkich i ich życie. Omawia tematykę miejsc świętych na Pustyni Judzkiej.
  Po zakończeniu zostały podane biogramy najważniejszych przedstawicieli monastycyzmu judzkiego z okresu bizantyjskiego. Praca bardzo sumienna, dobrze pokazująca historyczne realia chrześcijańskiego życia monastycznego na pustyni, gdzie wcześniej żyli żydowscy asceci z ruchu eseńczyków, gdzie przebywał Jan Chrzciciel, gdzie wreszcie w swoim czasie był kuszony przez diabła i modlił się sam Jezus Chrystus.

  Z recenzji Dariusza Kasprzaka OFM Cap.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

51,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: w ciągłej sprzedaży

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty