BUDOWNICTWO DRZEWNE I WYROBY Z DRZEWA W DAWNEJ POLSCE

BUDOWNICTWO DRZEWNE I WYROBY Z DRZEWA W DAWNEJ POLSCEnr katalogowy: 2051
 • Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce

  Zygmunt Gloger

  Warszawa : Grafika, 2006

  ss. 578: il.

  Format B5

  Oprawa twarda

  ISBN 978-83-62905-70-6

   

  Dzięki, zaszczepionemu przez ojca, zamiłowaniu do rzeczy polskich Gloger podróżował od najmłodszych lat po wsiach i szkicował stare dworki, lamusy, dzwonnice, kościoły i inne budowle. Spisywał pieśni i podania wiejskich staruszek i tworzył kolekcję niezwykłych pamiątek. Po latach, kiedy wiele konstrukcji zostało rozebranych na skutek ich starości, bądź unicestwionych przez pożary – Gloger postanowił swoją kolekcję ubrać w wydawnictwo naukowe. Ponieważ wiele rzeczy nie znalazło swojego miejsca w Encyklopedii Staropolskiej powstał pomysł napisania Budownictwa drzewnego. Tu zaczęła się niezwykła historia współpracy z wieloma malarzami, grafikami, fotografami, etnografami i konserwatorami, którzy z zamiłowania do polskiej architektury postanowili pomóc autorowi w stworzeniu tego dzieła. Zgromadzony materiał rósł w ogromnym tempie i z zaplanowanego jednego tomu powstały dwa (do litery L). Nie wiadomo, jakie rozmiary osiągnąłby ten zbiór, gdyby pracy nad nim nie przerwała śmierć Glogera. Mimo to Budownictwo..., choć nieskończone jest niezwykłym świadectwem historii rdzennie słowiańskiej sztuki.
  Publikacja ma charakter bibliofilski - została wydrukowana na objętościowym papierze o lekko kremowym odcieniu, zbliżonym do papierów drukarskich stosowanych na przełomie wieków. Reprint posiada dopasowane kolorystycznie kapitałki i wstążeczkę czytelniczą. 
  Książka oprawiana ręcznie, co gwarantuje solidność i estetykę wykończenia. Reprint dostępne w dwóch typach oprawy:
  Oprawa luksusowa to ręcznie montowany półskórek. Grzbiet i narożniki zostały wykonane z wysokiej jakości, importowanej skóry ekologicznej. Oklejkę stanowi fakturowany papier, którego projekt został ręcznie wykonany przez artystę plastyka tak, aby książka swoim wyglądem nie odbiegała od książek wydawanych na przełomie XIX i XX wieku. Zarówno grzbiet, jak i przednia okładka są tłoczone i posiadają złocenia. Wyklejka zadrukowana jest w motyw "z epoki" w kolorze starego złota. 
  Oprawa kolekcjonerska to wysokiej jakości płótno ze złoceniami i tłoczeniami. Każdy reprint posiada kapitałkę oraz wstążeczkę. Wyklejki zadrukowane są w piękny motyw w kolorze srebra.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

99,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty