PROLEGOMENA DO BADAŃ NAD OBRAZAMI...

PROLEGOMENA DO BADAŃ NAD OBRAZAMI...nr katalogowy: 8559
 • Prolegomena do badań nad obrazami hodegetrii typu krakowskiego

  Red. Jerzy Gadomski

  Kraków: ASP, 2014

  ss. 152

  Format A4

  Oprawa miękka

  ISBN 978-83-6444-816-4

   

  Wydawnictwo niniejsze jest pierwszą publikacją wybranych materiałów zgromadzonych w archiwum przechowującym tekstowe i wizualne (fotografie, rysunki i kalki) informacje o obrazach Hodegetrii typu krakowskiego, nazywanego dawniej „piekarskim”.

  Przyjęta nowa nazwa typu „Hodegetria Krakowska” opiera się na przekonaniu, że importowany, zaginiony obraz-wzór pojawił się w dawnej stolicy kraju, będącej równocześnie siedzibą władz rozległej diecezji; stamtąd wzór ów promieniował w pierwszym rzędzie na ziemie krakowskiego biskupstwa. W Krakowie wreszcie funkcjonowały malarskie warsztaty wytwarzające wizerunki

  wspomnianego typu. Obrazy te powstawały tam od początku wieku XV, ze szczególnym nasileniem wytwórczości w latach 1400–1550; kontynuowano ją w stuleciach późniejszych i praktycznie nie przerwano do dziś. Zestawione w publikacji przykłady ograniczono do epoki gotyku, przy czym spośród znanych blisko 70 obrazów z tego czasu zaprezentowano 36. Stanowią one zapowiedź informującą o ilościowym i jakościowym potencjale zjawiska, w takiej skali nieznanego w późnośredniowiecznej Europie.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

59,90  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty