SREBRNY OŁTARZ DARŁOWSKI

SREBRNY OŁTARZ DARŁOWSKInr katalogowy: 648
 • Srebrny ołtarz darłowski

  Dorota Szymczak

  Słupsk: Muzeum Pomorza Środkowego, 2007

  ss. 379: il.

  Format B5

  Oprawa twarda

  ISBN 83-89329-32-8

   

   

  rebrny ołtarz darłowski należy do wyjątkowych dzieł manierystycznej sztuki pomorskiej o proweniencji augsburskiej. Stanowi – obok Wielkiej Mapy Pomorza Eilharda Lubinusa oraz kabinetu pomorskiego – jedną z najbardziej znanych fundacji księcia Filipa II (1573-1618), wielkiego mecenasa sztuki.

  W XVII wieku w ekskluzywnych wyrobach złotniczych stosowano połączenie srebra i hebanu, co wpływało na ich wysokie walory estetyczne i odpowiadało potrzebom odbiorców sztuki kościelnej. W ołtarzu darłowskim w hebanową nastawę ołtarza wkomponowane zostały srebrne reliefy o tematyce biblijnej, odznaczające się niezwykłym mistrzostwem wykonania.

  Ołtarz powstawał w ciągu aż 30 lat (za datę ukończenia plakiet przyjmuje się rok 1616) i znalazł swoje miejsce najpierw w kaplicy zamkowej, później w kościele Mariackim w Darłowie. Pod koniec II wojny światowej plakiety zaginęły, ale po 10 latach niektóre z nich zostały odnalezione. Losu pozostałych nie wyjaśniono do dnia dzisiejszego. Zachowane plakiety eksponowane są w Muzeum Pomorza Środkowego, natomiast obudowa architektoniczna z aplikacjami jest konserwowana w pracowni muzealnej.

  Ołtarz darłowski to interesujący obiekt nie tylko ze względu na wygląd i niecodzienne dzieje, ale też przykład ilustrujący specyfikę XVII-wiecznego złotnictwa. Przy wyrobie ozdobnych srebrnych elementów wykorzystano wszystkie stosowane wówczas techniki, a złotnicy pracujący przy tym obiekcie należeli do dwóch grup tego rzemiosła, tj. złotników dworskich i cechowych.

  W wydawnictwie ołtarz przedstawiony został w wielu aspektach. Poza jego opisem, historią i porównaniem z innymi podobnymi dziełami ówczesnego złotnictwa, omówiona została problematyka technologiczna oraz konserwatorska. Publikacja zawiera tłumaczenie tekstu na język niemiecki i bogaty materiał ilustracyjny, m.in. fotografie pochodzące z polskich i zagranicznych muzeów oraz kościołów. Sporządzone zostały liczne rysunki i schematy, ułatwiające zrozumienie niektórych zagadnień technologicznych a także umożliwiające lepsze wyobrażenie o samym obiekcie.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

44,90  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty