BALISTYKA WSPÓŁCZESNA

BALISTYKA WSPÓŁCZESNAnr katalogowy: 4793
 • Balistyka współczesna. Broń palna- podstawy balistyki zewnętrznej.Problemy strzałów dalekich. Tablice balistyczne i przykłady obliczeń

  Jerzy Hubert Baranowski

  Warszawa: JHB, 2016

  ss. 247

  Format A4

  Oprawa twarda

  ISBN 978-83-934379-2-4

   

   

   

  Pod tytułem BALISTYKA WSPÓŁCZESNA został wydany długo oczekiwany całościowy podręcznik balistyki ręcznej broni palnej, w opracowaniu Jerzego Huberta Baranowskiego, autora znanych książek „Broń i balistyka myśliwska” (1994r.), oraz „Elementy balistyki” (2012r.) – łączący je w jedną  jakby trylogię („Biblię strzelców”). Taki podręcznik był od dawna oczekiwany, gdyż podręcznik J.Szapiro BALISTYKA ZEWNĘTRZNA, wydany jeszcze w 1956r. przez MON, jest w znacznym stopniu przestarzały. Książka BALISTYKA WSPÓŁCZESNA ma na celu zaspokojenie potrzeb i narastającej chęci poznania metod obliczania i samodzielnego wykreślania torów pocisków, nawet przy zastosowaniu domowego sprzętu komputerowego. Jest przeznaczona szczególnie dla dużej obecnie rzeszy użytkowników broni palnej krótkiej i długiej, w tym myśliwskiej, lecz najbardziej dla strzelców zainteresowanych strzelectwem długodystansowym. W książce są szczegółowo analizowane wpływy czynników atmosferycznych, ciśnienia i temperatury powietrza, odchylenia wiatrowe – ale również odchylenia pocisków pod wpływem ruchu obrotowego Ziemi, nazywane odchyleniem - lub  efektem Coriolisa. Odchylenia Coriolisa – na dystansach myśliwskich często pomijane – przy strzałach dalekich powiększają się bardzo znacznie. W książce odchylenia Coriolisa, poziome i pionowe, są przedstawione starannie, zarówno na poziomie podstawowym, jak i na poziomie zaawansowanym, podane są przykłady tablicowe i wykresy odchyleń na dystansach sięgających i przekraczających 2 km. Trzeba podkreślić, że jest to pierwszy w krajowej literaturze tak wyczerpujący opis efektu Coriolisa jako zjawiska fizycznego, przeznaczony dla „szerokiej publiczności” zainteresowanej strzelectwem.

  BALISTYKA WSPÓŁCZESNA uwzględnia równolegle zarówno jednostki, metody obliczeń i nazewnictwo europejskie związane z system metrycznym, jak i miary oraz nazewnictwo stosowane w świecie kultury anglosaskiej.

  W książce są przedstawione najważniejsze współczesne Prawa Oporu Powietrza. Zarówno te odnoszące się do pocisków „starego typu”, ale również (i zwłaszcza)  prawa najbardziej właściwe do analizowania lotu smukłych i szybkich, „dokładnych” pocisków specjalnych (jak np. prawo G7 używane przy obliczaniu torów pocisków SCENAR, .338 Lapua Magnum, czy nawet wielkokalibrowego .50 BMG).

  Mimo licznych wstawek zachęcających do obliczeń komputerowych, tę dużą książkę (260 stron, format A4) czyta się łatwo i z pożytkiem, nawet bez dokonywania obliczeń, są zresztą liczne tablice i wykresy. Szczególnie ciekawe są wykresy przedstawiające skutki ekspandowania pocisków w bloku żelatyny.

   

  SPIS TREŚCI

  Od autora

  Rozwój balistyki broni palnej do połowy XIX wieku

  Rozwój balistyki broni palnej od połowy XIX wieku do połowy XX wieku

  Rozwój balistyki broni palnej od polowy XX wieku

  Zaawansowane programy obliczania torów pocisków

  Współczynnik balistyczny

  Trajktoria przystrzenlania broni przy strzale poziomym

  Ocena strzałów do tarczy

  Wiązka śrutu

  Energia rażenia

  Strzały dalekie - wpływy atmosferyczne 

  Co nowego po wkroczeniu w XXI wiek

  Litaratura

   

   

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

165,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty