LEGALNE / NIELEGALNE

LEGALNE / NIELEGALNEnr katalogowy: 8402
 • Legalne/nielegalne. Poszukiwanie zabytków i obrotu zabytkami. Na styku archeologii i prawa

  Red. Iwona Gredka-Ligarska, Dariusz Rozmus

  Sosnowiec: Humanitas, 2017

  ss. 154

  Format B5

  Oprawa miękka

  ISBN 978-83-656826-28

   

  Oddawana do rąk Czytelników publikacja jest poświęcona problematyce prawnej poszukiwania zabytków oraz obrotu nimi. Uwaga skupiona została w szczególności na niepokojącym zjawisku nielegalnego poszukiwania i wydobywania zabytków, co czyni książkę jednym z nielicznych, na polskim rynku, opracowań poświęconych temu zagadnieniu.
  Przestępczość przeciwko zabytkom archeologicznym, metody działania nielegalnych poszukiwaczy i stosowane przez nich strategie obrony przed odpowiedzialnością z art. 111 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, postawa urzędów konserwatorskich wobec działalności poszukiwaczy zabytków, konserwatorskie uwarunkowania poszukiwania zabytków, ustrojowe zagadnienia pozycji prawnej niemieckich stowarzyszeń archeologicznych, aspekty prawne znalezienia zabytku w świetle ustawy o rzeczach znalezionych, księgi ewidencyjne jako element kontroli obrotu zabytkami - to jedynie wybrane zagadnienia, które przedstawione zostały w niniejszej książce. W niektórych przypadkach nie podano jeszcze gotowych rozwiązań dostrzeżonych, skomplikowanych problemów, ale co istotne, zwrócono uwagę na ich występowanie i stopień natężenia, który jest bardzo niepokojący i który wymaga uwagi ustawodawcy. Przeprowadzone rozważania pozwoliły także na zgłoszenie kilku propozycji wprowadzenia nowych rozwiązań do systemu prawa polskiego.
  Książka adresowana jest do szerokiego grona odbiorców: archeologów, konserwatorów zabytków, muzealników, pracowników administracji rządowej i samorządowej, prawników praktyków, nauczycieli akademickich, a wreszcie także do samych poszukiwaczy zabytków oraz do wszystkich osób, którym na sercu leży zachowanie dziedzictwa kulturowego.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

39,90  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: od 24h do 14 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty