CORPUS EPISTULARUM IOANNIS DANTISCI PART IV VOL 2

CORPUS EPISTULARUM IOANNIS DANTISCI PART IV VOL 2nr katalogowy: 1990
 • Corpus Epistularum Ioannis Dantisci Part IV

  Inventory of Ioannes Dantiscus Correspondence volume 2

  Inventory of Ioannes Dantiscus LatinLetters A. 1515-1548

  Edit. Jerzy Axer, Anna Skolimowska, Katarzyna Jasińska - Zdun

  Warsaw-Cracow- IBI UW/ PAU, 2011

  ss. 200

  Format B5

  Oprawa twarda

  Indeks.

  ISBN 978-83-7676-094-0

   

   Jan Dantyszek urodził się 1 listopada 1485 roku w Gdańsku jako najstarszy syn Jana von Höfena, piwowara, kupca i handlarza zbożem. Od miejsca swego urodzenia podpisywał się jako Dantiscus. O jego dzieciństwie i wczesnej młodości nie wiemy zbyt wiele. Początkowo uczył się w Chełmnie i Grudziądzu, a następnie rozpoczął studia uniwersyteckie w Gryfii. Tutaj zetknął się z humanistą Pawłem z Krosna, którego później nazwie swoim mistrzem. W 1500 roku rozpoczął studia w Akademii Krakowskiej, ukończył je, uzyskując bakalaureat, w 1503 roku. Rok później Dantyszek rozpoczął karierę dyplomatyczną. Wiele podróżował. Odwiedził Ziemię Świętą, Austrię, Niemcy, Włochy, Hiszpanię, Anglię i Belgię. 
  Przyjaźnił się z najwybitniejszymi osobistościami epoki, m.in. Maksymilianem I, Karolem V, Franciszkiem I, Erazmem z Rotterdamu, Marcinem Lutrem, Filipem Melanchtonem, Ferdynandem Cortezem, Baltazarem Castiglione. 
  Nie stronił od uroków życia: lubił biesiady, trunki i kobiety. Trwale, choć nie związkami małżeńskimi, związał się z Hiszpanką, Izabelą del Gada, z którą miał dwoje dzieci (syna i córkę Juanitę). 

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

35,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty