DIARIUSZ DROGI SPISANEJ I RÓŻNYCH PRZYPADKÓW...

DIARIUSZ DROGI SPISANEJ I RÓŻNYCH PRZYPADKÓW...nr katalogowy: 3990
 • Diariusz drogi spisanej i różnych przypadków pociesznych i żałosnych prowadząc córkę Jerzego Mniszka, Marynę Dmitrowi Iwanowiczowi w roku 1606

  Stanisław Niemojowski

  Oprac. Roman Krzywy

  Warszawa: Wydział Polonistyki UW, 2006

  ss. 393

  Format A5

  Oprawa miękka

  Indeks.

  ISBN 83-89663-02-03

  Polonica z zbiorach Archiwum Narodowego Szwecji

   

  Dzieło Stanisława Niemojewskiego daje świadectwo kształtowania się formy pamiętnika, chociaż jeszcze typowym pamiętnikiem nie jest, lecz sytuuje się między diariuszem, od którego schematyzmu odchodzi, a pamiętnikiem.

  Autor diariusza, Stanisław Niemojewski herbu Rola stał się jednym z kronikarzy opisujących wypadki w drodze do stolicy carów, przyjęcie w moskiewskiej stolicy, koronację, prawosławne zaślubiny oraz uroczystości weselne aż po przewrót, internowanie i odjazd z Moskwy Maryny.

  Diariusz dotyczy małżeństwa Dymitra Iwanowicza, młodzieńca podającego się za cudem ocalałego syna Iwana Groźnego, z Maryną Mniszchówną, córką wojewody sandomierskiego – Jerzego Mniszcha. Ślub odbył się w Krakowie w końcu listopada 1605 r. w obecności dostojników polskich i rosyjskich. W weselu brał także udział nuncjusz papieski. Akt zaślubin miał zwiastować trwałe przymierze dwóch narodów, nową epokę w stosunkach polsko-rosyjskich i ewentualną unię rzymsko-prawosławną. W rzeczywistości, jak pokazuje historia, stało się inaczej.

  Tekst znajdujący się w tomie pochodzi z rękopisów spoczywających w Archiwum Narodowym Szwecji (Riksarkivet) w Sztokholmie.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

39,90  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

Książka czasowo niedostępna

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty