INWENTARZE STAROSTW I DZIERŻAW POWIATU GRODZIEŃSKIEGO 1765

INWENTARZE STAROSTW I DZIERŻAW POWIATU GRODZIEŃSKIEGO 1765nr katalogowy: 4467
 • Inwentarze starostw i dzierżaw powiatu grodzieńskiego 1765

  Oprac. Grzegorz Krupiński

  Augustów:  Stowarzyszenie Jamiński Zespół Indeksacyjny, 2018

  ss. 294

  Format B5

  Oprawa miękka

  ISBN 978-83-945017-7-8

   

  Prezentowana książka to już trzecia pozycja w opracowaniu Grzegorza Krupińskiego. Stanowią je inwentarze starostw powiatu grodzieńskiego z 1789 roku. Lustracja starostw w 1789 roku została przeprowadzona w celu zwiększenia dochodów skarbu Rzeczpospolitej. Była to ostatnia taka próba w odniesieniu do królewszczyzn.

  Oryginał inwentarzy starostw i dzierżaw powiatu grodzieńskiego z 1789 roku jest przechowywany w Centralnym Archiwum Historycznym w Wilnie, więc nie jest łatwo dostępny dla osób zainteresowanych hisorią regionu jak i badaniem dziejów swoich rodzin. Dla każdego starostwa i dzierżawy spis sporządzany był oddzielnie według tych samych zasad: poszczególnymi miejscowościami, zazwyczaj wymieniając imiennie gospodarzy i arędarzy wraz z wyznaczeniem wielkości i rodzajów daniny. Układ graficzny abiuraty w stosunku do podstawy rękopiśmiennej w zasadzie nie uległ zmianie. Tekst dokumentu przytoczono w brzmieniu oryginalnym. Również nazwiska, imiona i miejscowości podane zostały w oryginalnej pisowni.

  W przypisach końcowych podano informacje o wątpliwościach lub odmiennych formach występujących w innych źródłach. Wskazano także informacje źródłowe dotyczące danej miejscowości i jej mieszkańców. Na końcu opracowania znajdują się indeksy – nazwisk występujących w tekście oraz indeks geograficzny.

  Ze względu na skąpy materiał metrykalny z XVIII wieku z obszaru powiatu grodzieńskiego książka ta może stanowić nieocenioną pomoc nie tylko dla historyków, ale również dla genealogów.

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

49,90  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: od 24h do 14 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty