KRONIKA CZECHÓW KOSMAS

KRONIKA CZECHÓW KOSMASnr katalogowy: 2127
 • Kronika Czechów

  Kosmas

  Wodzisław Śląski: Templum, 2012

  ss. 237

  Format B5

  Oprawa miękka

  Bibliogr., indeks

  ISBN 978-83-932793-9-5

   

  Przekład, wstęp i komentarze – Maria Wojciechowska

  Opis:

  Niewielu chyba dziejopisów doczekało się tak sprzecznych sądów o swoim dziele, jak Ko-smas. Już w XII w. spostrzegano jego niedociągnięcia; o ćwierć wieku młodszy od niego kro-nikarz, wykorzystujący Kronikę Czechów Annalista Saxo, zwrócił uwagę na jedną z najsłab-szych stron Kosmasa, na nieścisłości w datach (przyp. 40 i 44 do ks. I). Zapewne i inni je do-strzegli, nie umniejszało to jednak uznania, jakim się cieszył u współczesnych i potomnych.
  Następni dziejopisowie Czech piszący po łacinie albo nawiązywali tylko do Kroniki Czechów i kontynuowali ją, jak Kanonik Wyszehradzki, Wincenty, Jarloch, anonimowi kanonicy prascy, albo przetwarzali ją i uzupełniali dopełniając kontynuacją, jak np. Mnich Sazawski. Był też Kosmas podstawą historiografii czeskiej w języku rodzimym, począwszy od najstarszej cze-skiej kroniki rymowanej, tak zwanego Dalimila, z początku XIV w. Także Długosz w XV w. korzystał z Kroniki Kosmasa jako ze źródła do problematyki czeskiej. Powoli, z czytanej i przetwarzanej, aktualnej księgi dziejów czeskich stawała się Kronika Czechow tylko źródłem historycznym, badanym, komentowanym i wydawanym krytycznie.

   

  Kosmas z Pragi - (ur. ok. 1045, zm. 21 października 1125), kanonik praski, uważany za pierwszego czeskiego dziejopisarza, autor łacińskiej kroniki Chronica Boëmorum opisującej dzieje narodu i państwa czeskiego od czasów bajecznych aż do roku 1125. Kronika ta znana jest w polskiej literaturze historiograficznej jako Kronika Kosmasa.
  Kosmas pochodził z zamożnego rodu czeskiego. W młodości podróżował dużo (Włochy, Węgry, Niemcy) i zdobył gruntowne wykształcenie. Studiował w szkole katedralnej w Liège. W roku 1099 został kanonikiem, a następnie dziekanem kapituły praskiej. Jego żoną była Bożeciecha (zm. 23 stycznia 1117 r.). Miał syna Henryka, który przez część historyków jest identyfikowany z biskupem ołomunieckim Henrykiem Zdikiem.
  Kosmas do spisywania dzieła swego życia zabrał się po roku 1110 i uzupełniał Kronikę aż do swej śmierci w roku 1125.


  Spis treści

  1. Wstęp. Napisała Maria Wojciechowska
  2. Kosmasa Kronika Czechów
  2.1. Księga pierwsza
  2.2. Księga druga
  2.3. Księga trzecia
   Bibliografia
   Indeks

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

30,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: 1-2 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty