LUSTRACJA CEŁ I MYT MAŁOPOLSKICH Z 1565 ROKU

LUSTRACJA CEŁ I MYT MAŁOPOLSKICH Z 1565 ROKUnr katalogowy: 5620
 • Lustracja Ceł i Myt Małopolskich z 1565 roku

  Oprac. Bożena Wyrozumska

  Kraków: PAU, 2019

  ss. 138

  Format B5

  Oprawa miękka

  ISBN 978-83-7676-308-8

   

  Lustracja ceł i myt małopolskich z 1565 roku
  Wydała Bożenna Wyrozumska przy współpracy Marcina Starzyńskiego, indeksy opracowała Patrycja Wiencierz.


  Lustracja ceł i myt, jako część szerszego programu lustracji królewszczyzn, była jednym z głównych postulatów szlacheckiego ruchu egzekucyjnego. Zapis o lustracji ceł i myt znalazł się w konstytucji sejmu 1563/1564 roku. Lustratorów królewszczyzn obciążono dodatkowym zadaniem weryfikowania zasadności i prawomocności posiadania przez osoby fizyczne lub prawne (jak miasta) bardzo licznych w tamtych czasach komór celnych i mytniczych.
  Do dziś (o ile wiadomo) zachował się w całości tylko jeden rękopis mieszczący tekst lustracji ceł i myt, obejmujący trzy województwa małopolskie: krakowskie, sandomierskie i lubelskie. Jego wartość wynika m.in. z tego, że zawiera opis wykonany z autopsji, cenny dla historii Małopolski, ale także dla obrazu cywilizacyjnego całej Rzeczypospolitej.
  Jest to pierwsza publikacja tego tekstu, przygotowana przez Bożennę Wyrozumską. Edycja zawiera też aneks (Lustracja ceł i myt na Rusi Czerwonej i Podolu z 1565 roku – fragment odnaleziony przez K. Buczka), wykaz dokumentów i indeksy (osobowy i geograficzny).

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

29,00  PLN
Cena nie zawiera kosztów dostawy

egz.

Czas realizacji: od 24h do 14 dni

Zapytaj o produkt

Koszyk jest pusty