




Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

ARCHEOLOGIA PRZEMYSŁOWA W POLSCE T.2
Opis
Archeologia przemysłowa w Polsce t.2
Red. Stanisław Januszewski
Wrocław : FOMT, 2012
ss. 227
Format B5
Oprawa miękka
ISBN 978-83-61963-16-5
W tomie drugim znajdziemy studia Marty Słonimskiej i Rafała Niedźwiedzkiego poświęcone dziejom eksploatacji węgla brunatnego na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej, Marcina Wrzesińskiego o XIX-wiecznej myśli wynalazczej na polu konstrukcji mostów kratowych, Jolanty Szczepańskiej prowadzącej nas w dzieje wrocławskiej stoczni „Zacisze”. Wioletta Joanna Wrona poświęciła uwagę Kolei Bystrzyckiej, nie tyle funkcjonującym w jej krajobrazach zabytkom inżynierii, co ekspozycji europejskich doświadczeń na polu ochrony i eksploatacji w różnych rolach dzieł podobnego typu, „porzuconych” linii kolejowych.
Zamieszczamy też pracę Anny Moniki Toledo o brytyjskich systemach kanalizacyjnych Isaaca Słone. Agnieszka Włostowska przywraca z kolei pamięć XIX-wiecznej wrocławskiej ulicy, tętniącej pracą, nasyconej warsztatami rzemieślniczymi, punktami usługowymi, handlowymi magazynami, sklepami, czasami i niewielkimi fabryczkami.
Każda z tych prac prowadzi nas ku zapoznanym epizodom dziejów powszechnej i polskiej techniki, ku dokumentującym jej drogi rozwoju zabytkom, potrzebom ochrony i wyzyskania ich walorów w nowych, przydatnych współczesnym rolach.
Podejmując pracę w zakresie historii techniki i ochrony zabytków techniki – archeologii przemysłowej autorzy tych studiów chcieli też zwrócić uwagę, że dyscyplina, na polu której się poruszają szczególna jest o tyle, że łączy hermetyczne zazwyczaj nauki humanistyczne i techniczne, że osobliwą jest też o tyle, że można ją traktować w kategoriach nauki podstawowej ale i stosowanej zarazem, że wyróżnia ją społeczna misja.
Autorzy tych prac, wkraczając w sfery nasycone dobrami kultury technicznej, w obszary cywilizacyjne znaczone dziełami sztuki inżynierskiej, ujawniają informację jaką zabytek techniki z sobą niesie. Mówią o potrzebie ochrony materialnych dokumentów dziedzictwa technicznego, podkreślając przy tym ich walor służący kształtowaniu modelu współczesnego człowieka, modelu masowej edukacji technicznej społeczeństwa, budowaniu świata kultury technicznej, pokonywaniu barier wzrostu.