Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

ARCHEOLOGIA PRZEMYSŁOWA W POLSCE T.2

Wysyłka w: 3 dni
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 54,00 zł 54.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Archeologia przemysłowa w Polsce t.2

Red. Stanisław Januszewski

Wrocław : FOMT, 2012

ss. 227

Format B5

Oprawa miękka

ISBN 978-83-61963-16-5

 

W tomie drugim znajdziemy studia Marty Słonimskiej i Rafała Niedźwiedzkiego poświęcone dziejom eksploatacji węgla brunatnego na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej, Marcina Wrzesińskiego o XIX-wiecznej myśli wynalazczej na polu konstrukcji mostów kratowych, Jolanty Szczepańskiej prowadzącej nas w dzieje wrocławskiej stoczni „Zacisze”. Wioletta Joanna Wrona poświęciła uwagę Kolei Bystrzyckiej, nie tyle funkcjonującym w jej krajobrazach zabytkom inżynierii, co ekspozycji europejskich doświadczeń na polu ochrony i eksploatacji w różnych rolach dzieł podobnego typu, „porzuconych” linii kolejowych. 

Zamieszczamy też pracę Anny Moniki Toledo o brytyjskich systemach kanalizacyjnych Isaaca Słone. Agnieszka Włostowska przywraca z kolei pamięć XIX-wiecznej wrocławskiej ulicy, tętniącej pracą, nasyconej warsztatami rzemieślniczymi, punktami usługowymi, handlowymi magazynami, sklepami, czasami i niewielkimi fabryczkami. 
Każda z tych prac prowadzi nas ku zapoznanym epizodom dziejów powszechnej i polskiej techniki, ku dokumentującym jej drogi rozwoju zabytkom, potrzebom ochrony i wyzys­kania ich walorów  w nowych, przydatnych współczesnym rolach. 
Podejmując pracę w zakresie historii techniki i ochrony zabytków techniki – archeologii przemysłowej autorzy tych studiów chcieli też zwrócić uwagę, że dyscyplina, na polu której się poruszają szczególna jest o tyle, że łączy hermetyczne zazwyczaj nauki humanistyczne i techniczne, że osobliwą jest też o tyle, że można ją traktować w kategoriach nauki podstawowej ale i stosowanej zarazem, że wyróżnia ją społeczna misja. 
Autorzy tych prac, wkraczając w sfery nasycone dobrami kultury technicznej, w obszary cywilizacyjne znaczone dziełami sztuki inżynierskiej, ujawniają informację jaką zabytek techniki z sobą niesie. Mówią o potrzebie ochrony materialnych dokumentów dziedzictwa technicznego, podkreślając przy tym ich walor służący kształtowaniu modelu współczesnego człowieka, modelu masowej edukacji technicznej społeczeństwa, budowaniu świata kultury technicznej, pokonywaniu barier wzrostu.

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl