HISTORIA POLSKI OD-NOWA. NOWE NARRACJE HISTORII I MUZEALNE REPREZENTACJE PRZESZŁOŚCI

Cena: 30,00 zł 30.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Historia Polski od-nowa. Nowe narracje historii i muzealne reprezentacje przeszłości

Robert Kostro, Kazimierz Wóycicki, Michał Wysocki (red.)

Warszawa : MHP, 2014

ss. 362

Format B5

Oprawa miękka

ISBN 978-83-60642-93-1

 

Jak pisał teoretyk Jan Assmann „tylko znacząca przeszłość jest wspominana i tylko wspominana przeszłość staje się znacząca”.


W praktyce opowieść snuta na własny temat przez kolejne pokolenia ma nieuchronnie wybiórczy charakter – wiąże się z pewnym obrazem samych siebie, stanowi świadectwo aktualnych ideałów, aspiracji i obaw.

Po 1989 roku polskie muzealnictwo stanęło przed wyzwaniem opowiedzenia historii Polski w nowej epoce. Na przestrzeni przeszło dwudziestu lat zmienił się nie tylko ustrój czy kontekst geopolityczny, ale i wzorce kulturowe decydujące o wiarygodności oraz atrakcyjności opowieści historycznej – w tym narracji muzealnej. Ostatnie lata wskazują nadejście czasu silnych tożsamości narodowych i poszukiwania nowych narracji historycznych. Jaki portret Polaków zdecydujemy się przedstawić?
 
Seminarium „Pamięć Europy Środkowej” (2010-2012) i konferencja „Polskie muzea historyczne w kontekście europejskim” (2012) stanowiły cenną sposobność do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na to pytanie.
 
Dyskusje o muzealnictwie okazują się tym ciekawsze, jeśli do rozmowy zaprosimy przedstawicieli różnych profesji – historyków, politologów, socjologów, kulturoznawców lub badaczy problematyki pamięci zbiorowej. Tylko w ten sposób możliwe staje się wypracowanie wspólnego języka umożliwiającego opis przemian, których jesteśmy świadkami i uczestnikami.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl