HITLER IAN KERSHAW

Cena: 25,00 zł 25.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Hitler

Ian Kershaw

Warszawa: Prószyński, 2001

ss. 252

Format A5

Oprawa twarda

ISBN 83-7255-960-0

 

Pięćdziesięciosześcioletni profesor Ian Kershaw, obecnie dziekan Wydziału Historii Uniwersytetu w Sheffield, początkowo zajmował się historią średniowiecza. Przełom w jego zainteresowaniach nastąpił w 1972 roku, gdy wyjechał na kurs języka niemieckiego do małej miejscowości pod Monachium.

Nudząc się w pewną deszczową niedzielę - opowiada Kershaw - poszedłem do miejscowej kawiarni, gdzie nawiązałem rozmowę ze starszym panem, który okazał się byłym nazistą.

- Wy, Anglicy, powinniście byli pójść z nami na bolszewików - przekonywał mnie. - Straciliście szansę na władzę nad światem!.

Jego wywód wprawił mnie w tak wielkie osłupienie, że postanowiłem zbadać, co działo się w takich małych miasteczkach w okresie hitleryzmu.

Od tamtej pory profesor Kershaw napisał wiele prac o nazizmie, spośród których największą sławę zyskała pierwsza część biografii niemieckiego przywódcy Hitler: 1889-1936, stawiana na równi z klasyczną książką Alana Bullocka Hitler: studium tyranii. Książka ta ukaże się w maju 2001 nakładem wydawnictwa Rebis. Był również konsultantem historycznym serii doskonałych filmów BBC pod tytułem "Naziści", pokazywanych również w Polsce.

Książka jest pasjonującą próbą wyjaśnienia zagadki władzy Hitlera, uosabiającego groźne zjawisko totalitaryzmu. Zarówno poprzez analizę przyczyn subiektywno-psychologicznych, czyli charakteru i cech osobowości Führera, jak i obiektywnych - sytuacji politycznej oraz socjalno-ekonomicznej - autor stara się zanalizować mechanizmy, które doprowadziły do zaistnienia i trwania zbrodniczej Trzeciej Rzeszy, państwa i społeczeństwa niemal do chwili ich klęski i ostatecznego upadku ślepo podporządkowanych woli swego "charyzmatycznego" wodza.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl