Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

KARTOGRAFIA MIAST MAZOWSZA I ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ DO KOŃCA XIX WIEKU

Cena: 77,00 zł 77.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Kartografia miast Mazowsza i ziemi dobrzyńskiej do końca XIX wieku

Agnieszka Bartoszewicz, Henryk Bartoszewicz

Pułtusk: Akademia Humanistyczna, 2012

ss. 280

Format A4

Oprawa twarda

ISBN 978-83-6242-143-5

 

Ukazała się publikacja pt. „Kartografia miast Mazowsza i ziemi dobrzyńskiej do końca XIX wieku” autorstwa Agnieszki Bartoszewicz i Henryka Bartoszewicza. Jest to drugie, uzupełnione wydanie książki z 2006 r., której nakład został wyczerpany. To starannie przygotowane studium źródłoznawcze prezentuje mapy, zarysy dziejów i topografii oraz stan zachowania źródeł kartograficznych do historii ponad 50 miast Mazowsza (prócz Warszawy) i ziemi dobrzyńskiej.
Wydawcami są: Archiwum Główne Akt Dawnych, Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora i Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.

Przedmiotem pracy jest obraz kartograficzny miast Mazowsza i ziemi dobrzyńskiej do końca XIX wieku. Bazę źródłową pracy stanowią przede wszystkim kartografika przechowywane w Zbiorze Kartograficznym Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Składa się ona oprócz "Wstępu" z czterech rozdziałów prezentujących: podziały administracyjne Mazowsza i ziemi dobrzyńskiej; zarys dziejów miast; pomiary miast oraz powstawanie planów regulacyjnych i założeń urbanistycznych; mapy wielkoskalowe miast mazowieckich i dobrzyńskich oraz kartografów i geometrów. Drugą część pracy stanowią rozdziały, z których każdy poświęcony został konkretnemu miastu, złożone z dwóch części: 1) zarysu historii miast, 2) analizy zachowanych źródeł kartograficznych. Cześć trzecia to ilustracje przedstawiające po jednej, najbardziej reprezentatywnej, mapie wielkoskalowej dla każdego miasta wraz z jej opisem katalogowym. Do pracy załączono bibliografię, indeks autorów map i wykaz skrótów.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl