Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

STUDIA CLAROMONTANA 35

Wysyłka w: 3 dni
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 39,00 zł 39.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Studia Claromontana 35

Warszawa - Częstochowa : Paulinianum, 2020

ss. 686, il.

Format B5

Oprawa twarda

ISBN 978-83-921188-6-2

 

Studia Claromontana to rocznik, ukazujący się od 1981 roku. Publikowane są w nim artykuły naukowe o charakterze przede wszystkim historyczno-teologicznym, poświęcone Jasnej Górze i Zakonowi Paulinów. Redaktorem naczelnym jest o. prof. Janusz Zbudniewek, paulin.

Tom otwiera tekst o. Jana Pacha, paulina, dotyczący posłannictwa Jasnej Góry w wizji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Tekst szczególnie istotny, w związku ze zbliżającą się beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia. Przybliża bowiem jego jasnogórską drogę oraz wizję, która nie traci na aktualności.

„Pośmiertnie nazwano kardynała Stefana Wyszyńskiego Ojcem Narodu – pisze o. Jan Pach – Opatrzność dała go Kościołowi i narodowi, aby w czas próby – jak Abraham – mógł wytrwać na polskiej górze Moria. Tym miejscem świętym spotkania z Bogiem, który prowadził Prymasa po krzyżowej drodze i doświadczał jego wiary, ale też czynił cuda w jego życiu i pasterskiej posłudze, była Jasna Góra. Obecna tu w Świętej Ikonie Maryja, która ten znak obrała dla zmaterializowania rzeczywistej obecności w sanktuarium i w polskich dziejach, była dla niego jak najlepsza rodzona matka (…) i tak było całe życie. Nie wszyscy wtedy rozumieli to bezgraniczne zawierzenie Matce Bożej spraw Kościoła i narodu, ale również i dzisiaj droga ta spotyka się z różnymi ocenami. Właściwie, to w pewnej mierze została ona zapomniana, przynajmniej na poziomie oficjalnego duszpasterstwa centralnego w Polsce. Masowość przeżyć religijnych w czasach Wyszyńskiego z pewnością nie zaszkodziła jakości przeżyć religijnych, jak niektórzy próbowali to oceniać. Trzeba, oczywiście, kłaść nacisk na indywidualne przeżycia i zaangażowanie, ale nie wolno zapomnieć, że człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje współtworzenia swojej wiary przez solidarne jej wyznawanie. Dlatego też św. Jan Paweł II, tak często przypomina tę drogę Prymasa i prosi o powrót na sprawdzone już ścieżki wiary”.

W najnowszym tomie nie zabrakło również artykułów redaktora naczelnego o. Janusza Zbudniewka. Jednym z nich jest „Historyczne ‘Te Deum Laudamus’ Narodu Polskiego w dniu 3 maja 1966 roku na Jasnej Górze”. Autor we wstępie do artykułu pisze: „Na początku Wielkiej Nowenny przed tysiącletnią rocznicą Chrztu Polski, na różny sposób planowano jej zwieńczenie stosowną uroczystością, aby utrwaliła dziękczynienie Narodu za dar wiary i płynące z niej dobrodziejstwa. Program krystalizował się bardzo powoli, aż doszło do spełnienia podniosłych uroczystości i manifestacji, co prawda innych niż zakładano, niemniej przy zwartej jedności Narodu. Nastrój wiodący do słonecznego ranka w dniu 3 maja 1966 r. prowadził przez niełatwe uwarunkowania Kościoła, poprzez odnowę sumień polskich katolików w ramach wytycznych ideałów zawartych w Akcie Ślubów Narodu z 1956 roku. Wystarczy zauważyć główne założenia, które uświadamiały chrześcijańskie ideały w miejsce wad, które były przyczyną narodowych niepowodzeń. W społecznym rachunku sumienia każdemu katolikowi dano szanse wyciągnięcia właściwego wniosku z dotychczasowego postępowania, prowokowano do rewizji polską mentalność we wszystkich jego przejawach. Tysiącletni model katolicyzmu polskiego uformowany na Boskim wzorcu Ewangelii dawał podstawy, aby go przekazać nowym pokoleniom w jedności Narodu z Matką Najświętszą i Kościołem Powszechnym. Tę znamienną zbieżność obu wartości podkreślano ze szczególnym akcentem i uwypuklano ją jako fakt, którego nie potrafi wymazać żaden historyk. Tym razem z naciskiem uświadamiano, że w progi bytu państwa polskiego wprowadziła prarodziców Boża Rodzicielka, a gwarantką jego egzystencji okazała się Stolica Apostolska…”.

Tom zawiera też inne ciekawe artykuły, poświęcone m.in. sanktuarium w Leśniowie i obrazowi Matki Bożej z Brdowa.

Tom ukazał się dzięki pomocy następujących osób: o. mgr Tadeusz Bednarski, Jasna Góra; mgr Anna Matuszak, Kutno; o. mgr inż. Wojciech Michalecki, Malmo; Jozefat Mozga, Warszawa; Henryk Szczepaniak, Warszawa-Ursus; o. Szymon Stefanowicz, rodzina Walczuków i Klimkow; ks. mgr Józef Święcicki, Teresa i Józef Święciccy oraz Maciej i Justyna Świszczowscy, Oświęcim; o. mgr Jan Zinówko, Jasna Góra.

Na okładce widnieje zdjęcie prymasa Polski kard. Stefan Wyszyński, który przewodniczy Mszy św. na ganku bazyliki skałecznej w Krakowie w dn. 8 V 1953 r., na 5 miesięcy przed aresztowaniem.

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl